Preskočiť na obsah
4. novembra 2020

Komisárka Elisa Ferreira podporuje zjednodušovanie čerpania eurofondov na Slovensku

Komisárka Európskej komisie Elisa Ferreira zodpovedná za kohéziu a reformy podporuje návrhy na zjednodušovanie čerpania eurofondov, ktoré jej predstavila podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. „S Európskou komisiou sme sa zhodli, že eurofondy musia byť čerpané transparentne a slúžiť ľuďom tak, aby všetky regióny napredovali rovnomerne. Pre Slovensko je to priorita,“ zdôraznila ministerka Remišová. Diskusia s eurokomisárkou sa konala z dôvodu pandemických opatrení online formou.

„Pracujeme na historickom zjednodušení systému eurofondov tak, aby sa peniaze dostali k ľuďom rýchlejšie a efektívnejšie. Aj mimoriadne komplikovaná štruktúra spomaľuje na Slovensku čerpanie a robí celý proces neprehľadným. Naše návrhy komisárka ocenila,“ uviedla vicepremiérka Veronika Remišová a dodala, že Slovensko potrebuje v čerpaní eurofondov zásadné zjednodušenie,  dôraz na národné priority a väčšiu slobodu od byrokracie.

Predmetom diskusie bol tiež návrh rozdelenia prostriedkov z fondu REACT-EU, ktorý reaguje na dopady pandémie na ekonomiky EÚ. Vicepremiérka takisto požiadala, aby Komisia tlačila na čo najrýchlejšie schválenie rozpočtu Únie a súvisiacej legislatívy. „Pani komisárka ma uistila, že na úrovni EÚ budú legislatíva k REACT-u a viacročný finančný rámec schválené čo najskôr. Takisto som  požiadala Komisiu, aby pri fonde REACT-EU dali členským štátom väčšiu flexibilitu pri nastavovaní národných podmienok, pretože potreby jednotlivých členských štátov sú odlišné,“ uviedla ministerka.

Vicepremiérka takisto predstavila plán širokých národných konzultácií k Partnerskej dohode 2021 – 2027. Uviedla, že strategický investičný plán na čerpanie eurofondov musí odrážať akútne potreby Slovenska a pomôcť zvládnuť krízu. Jedným z dôležitých návrhov je aj posilnenie ekonomiky, udržanie pracovných miest, investície do inovácii, ako aj vybudovanie univerzitných výskumných nemocníc v rôznych regiónoch Slovenska. „Takisto som uistila pani komisárku, že prioritou pre eurofondy v budúcom programovom období sú zelené a klimatické projekty a digitálna transformácia,“ dodala vicepremiérka Remišová.

 

 

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim