Preskočiť na obsah
17. októbra 2018
CKO

O akčnom pláne pre transformáciu Hornej Nitry sme rokovali aj so zástupcami Európskej komisie

Na technickom mítingu k transformácii regiónu Horná Nitra 17. októbra 2018 sa po prvý raz zúčastnili aj medzinárodní experti, vybraní Európskou komisiou.* Na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja odznelo aj stanovisko Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, že termín útlmu ťažby na hornej Nitre by mohol byť jasný už v horizonte niekoľkých mesiacov.

Technický míting je pokračovaním predchádzajúcich prác na príprave Akčného plánu  transformácie regiónu horná Nitra. Od februára 2018 sa okrem zriadenia Pracovnej skupiny pre prípravu a implementáciu Akčného plánu  transformácie regiónu horná Nitra využil aj potenciál jednotlivých expertných skupín, ktoré pracujú v regióne. Stanovili sa priority pre transformáciu regiónu horná Nitra:

  • tvorba udržateľných pracovných príležitostí,
  • dostupnosť,
  • rozvoj a stabilizácia kvalifikovanej pracovnej sily,
  • sanácia environmentálnych záťaží a zdravotných dopadov ťažby a súvisiacich činností.

Pre dopracovanie týchto prioritných tém experti navrhli nasledovné konkrétne ciele:

  • zabezpečenie vykurovania po ukončení ťažby a po nefunkčnosti Elektrárne Nováky,
  • zabezpečenie zamestnanosti, kvality života a sociálnych istôt obyvateľov,
  • riešenie environmentálnych dopadov,
  • príprava študijných návštev pre zástupcov slovenských orgánov v uhoľných regiónoch v prechodnom období alebo po ukončení ich prechodu v iných členských štátoch EÚ.

Účelom stretnutia bolo dohodnúť postup, ako bude prebiehať proces prípravy akčného plánu, ktorý by podľa trenčianskeho župana Jaroslava Bašku mohol byť predstavený začiatkom roka 2019.

Podpora výroby elektriny z domáceho uhlia v zmysle všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) zatiaľ platí do roku 2030. Predstavitelia Hornonitrianskych baní Prievidza však deklarovali, že ťažba uhlia nie je naviazaná na VHZ a sú pripravení prispôsobiť ťažbu novým podmienkam.

Zdroj: TASR, ÚPVII


Projekt je financovaný prostredníctvom Služby na podporu štrukturálnych reforiem EÚ, ktorá spadá pod Generálny sekretariát Európskej komisie.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim