Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Odborníci začali diskusiu o novej Partnerskej dohode i operačných programoch

Odborníci z praxe, ktorí sa venujú oblasti európskych fondov, začali diskutovať o novej Partnerskej dohode SR, ako aj o operačných programoch na roky 2021 – 2027. Pilotné zasadnutie pracovnej komisie pod vedením podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho, ktorá sa venovala nastaveniu budúceho eurofondového programového obdobia, bolo v utorok 5. februára 2019.

 „Je nevyhnutné, aby sme do negociácií s Európskou komisiou vstupovali dobre pripravení. Potrebujeme mať nachystané dostatočné a kvalitné argumenty, ktorými budeme vedieť presvedčiť Európsku komisiu o vhodnom výbere priorít, ktoré chceme financovať z fondov politiky súdržnosti EÚ v budúcom programovom období“, zdôraznil vicepremiér Richard Raši na prvom zasadnutí pracovnej komisie.

Komisia je poradným, odborným a iniciačným orgánom podpredsedu vlády SR pre politiku súdržnosti a jej implementácie na Slovensku v rokoch 2021 – 2027. Odborníci, ktorí sú jej členmi, sa budú podieľať na príprave hlavných strategických a programových dokumentov Slovenska, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sme mohli využívať eurofondy aj naďalej. „Verím, že činnosť tohto pracovného tímu napomôže pripraviť podmienky pre efektívne využitie prostriedkov z fondov EÚ po roku 2020,“ dodala generálna riaditeľka sekcie Centrálny koordinačný orgán Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Denisa Žiláková.

Podľa návrhu EK by mal finančný balík pre Slovensko v nasledujúcom období dosiahnuť sumu 13,3 miliardy eur v bežných cenách, čo je druhá najvyššia suma na obyvateľa v rámci krajín, ktoré môžu čerpať štrukturálne fondy. Je to však menej, ako môže Slovensko čerpať v súčasnosti. Práve preto sa musíme zamerať na tie investičné potreby, ktoré povedú k efektívnemu a úspešnému čerpaniu eurofondov, čo následne zvýši rast, zamestnanosť, ako aj zníži regionálne rozdiely. Prostriedky z Európskej únie budú aj v rokoch 2021 až 2027 tvoriť u nás veľkú časť verejných investícií.