Preskočiť na obsah
18. júna 2018
CKO

Raši rokoval o novom eurorozpočte s komisárom Oettingerom

Eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger dnes rokoval s vicepremiérom pre investície a informatizáciu Richardom Rašihom rozpočte EÚ. Podľa Rašiho je dôležité čerpať peniaze hneď, ako sa začne nové programové obdobie 2021-2027.

“Nový rozpočet treba schváliť čo najskôr. Ak nebude prijatý do eurovolieb v roku 2019, celý proces sa zastaví a bude pokračovať pravdepodobne o rok, keď vznikne nový europarlament a nová administratíva Európskej únie,” zdôraznil podpredseda vlády s tým, že Slovensko sa v rámci nadchádzajúceho predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke bude snažiť presvedčiť partnerov, aby každý urobil ústretové kroky v súvislosti s rokovaním o rozpočte.

Pokles financií v našej tzv. kohéznej obálke z dôvodu brexitu a nových výziev, ktorým čelí EÚ, treba podľa neho vyvážiť čerpaním z centrálnych riadených programov. Tie Slovensko doteraz využívalo len málo.

Eurokomisár Oettinger sa vyjadril, že prišiel na Slovensko preto, aby  si vypočul slovenskú stranu a pochopil jej názory a požiadavky. “Potom budeme lepšie vedieť dospieť k spoločnému cieľu, k prijatiu rozpočtu,”uviedol. “Verím, že SR sa využitím svojho potenciálu stane krajinou, ktorá si zaslúži pozornosť aj v Európe,”dodal Oettinger. Zároveň ocenil, že Slovensko sa zo zaostávajúcej krajiny stalo premiantom únie, čo sa týka rastu HDP. “Slovensko v roku 2004 bolo na chvoste Európskej únie, momentálne atakuje hodnotu 80 percent európskeho HDP a verím, že na konci budúceho obdobia to už možno bude aj sto percent,” vyhlásil.

Zdroj: TASR, ÚPVII

Foto: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim