Preskočiť na obsah
14. januára 2020

Slovensko môže z Európskej komisie dostať 150 miliónov eur na pomoc pri transformácii hornej Nitry

Jednou z kľúčových priorít novej Európskej komisie je tzv. Green Deal stratégia, a teda balík návrhov opatrení, ako v rokoch 2021 až 2030 financovať prechod na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku. Práve v rámci tejto priority vznikol Just Transition Fund (JTF), z ktorého má Slovensko možnosť získať dotáciu 150 miliónov eur. Fond má pomôcť regiónom, aby vedeli reagovať na sociálne, hospodárske a environmentálne dopady premeny na uhlíkovo neutrálne hospodárstvo. 

Slovensko by v prípade získania dotácie muselo ešte z národnej obálky fondov regionálneho a sociálneho rozvoja doplniť aspoň 225 miliónov eur. Išlo by o rovnaké aktivity, ako podporuje súčasná eurofondová politika. Režim pre veľké podniky, ktoré zabezpečujú transformáciu na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku, by bol však voľnejší.

„Slovensko veľmi pozitívne vníma  opatrenia na boj proti klimatickým zmenám, ktoré sa nás všetkých dotýkajú. Avšak, pre nás je dôležité, že nové financie by nemali ohrozovať kohéznu politiku, ktorá je pre Slovensko a rozvoj našich regiónov kľúčová, za čo stále v prebiehajúcich vyjednávaniach bojujeme,“ povedal podpredseda vlády SR Richard Raši.

K vytvoreniu, resp. k tvorbe JTF od začiatku aktívne pristupovalo aj Slovensko, a to najmä preto, že región hornej Nitry bol medzi prvými štyrmi pilotnými transformujúcimi oblasťami v Európskej únii (EÚ). Okrem toho sme aktívne pracovali na tzv. uhoľnej platforme EÚ, čoho gestorom bol práve Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ktorý spracoval Akčný plán transformácie regiónu horná Nitra. Vicepremiér Richard Raši ocenil prácu podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča, ktorý sa aktívne podieľal v spolupráci s dotknutými regiónmi a ostatnými inštitúciami EÚ na vytvorení JTF.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim