Preskočiť na obsah
5. septembra 2018

Slovensko podpísalo deklaráciu o vzniku stratégie EÚ pre karpatský región

Zástupcovia Poľska, Maďarska, Slovenskej republiky a Ukrajiny dnes podpísali Deklaráciu vytvorenia makroregionálnej stratégie EÚ pre karpatský región. Stalo sa tak na konferencii „Europe of the Carpathians“, ktorá sa koná v rámci XXVIII Ekonomického Fóra v poľskej Krynici. Za našu krajinu pripojila svoj podpis generálna riaditeľka sekcie Centrálny koordinačný orgán Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Denisa Žiláková, ktorá na tomto medzinárodnom fóre zastúpila vicepremiéra Richarda Rašiho.

Európska stratégia pre karpatský región bude nástrojom na rozvoj širšieho regiónu, v ktorom sa krajiny zamerajú na spoločné problémy a výzvy. Napríklad na posilnenie konkurencieschopnosti a atraktivity karpatského makroregiónu a vytvorenie konkurenčných výhod na zvýšenie úrovne a kvality života jeho obyvateľov pri súčasnom zachovaní  unikátnej ekologickej hodnoty Karpát. Táto stratégia je jednou z foriem teritoriálnej spolupráce EÚ. Jej cieľom je prehĺbenie regionálnej, makroregionálnej a cezhraničnej spolupráce, ako aj posilnenie územného rozvoja.

Na ekonomickom fóre, známom aj ako „východoeurópsky Davos“, sa v dňoch 5. a 6. septembra stretli odborníci a vysokí štátni predstavitelia desiatok krajín celého sveta. O stratégii makroregionálneho rozvoja EÚ pre karpatskú oblasť sa rokovalo na úrovni ministrov a zástupcov Európskej komisie.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim