Preskočiť na obsah
30. mája 2018
CKO

V návrhu kohéznej obálky pre SR je v bežných cenách 13,3 miliardy eur

V návrhu kohéznej obálky pre Slovensko je v stálych cenách asi 12 miliárd eur a v bežných cenách 13,3 miliardy eur. Podľa vicepremiéra pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho ide o peniaze na podporu najmenej rozvinutých regiónov a vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Za dôležitú považuje v budúcich rokovaniach otázku spolufinancovania.

Suma v bežných cenách je podľa R. Rašiho neho tou, ktorú by Slovensko v priebehu programovacieho obdobia malo dosiahnuť. “Pokles financií na eurofondy pre SR by mal v budúcom programovacom období byť iba približne 10 %,” informoval s tým, že pokles pre SR je najmenší medzi krajinami Vyšehradskej štvorky. V tejto súvislosti citoval aj podpredsedu EK Maroša Šefčoviča, podľa ktorého je tento návrh pre Slovensko štedrý. “Považujeme pokles v bežných cenách o 10 % za úspech,” povedal vicepremiér.
Ďalej uviedol, že SR má s 310 eurami druhú najvyššiu mieru intenzity podpory na občana po Estónsku. Priemer v Európskej únii je 106 eur.
O kompenzácii zníženia o 10 % povedal, že SR sa bude musieť orientovať na centrálne riadené komunitárne programy z EK. V budúcnosti bude na tieto programy vyčlenených 175 miliárd eur. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu bude pomáhať s prípravou čerpania z komunitárnych programov, vznikne špecializovaná webstránka a bude to aj téma predsedníctva SR vo Vyšehradskej štvorke.
Návrh viacročného finančného rámca EÚ pre kohéznu politiku a eurofondy má byť flexibilnejší, priblížil Raši s tým, že podstatná má byť výsledková orientácia. EK má pre budúce programové obdobie päť hlavných priorít. Podľa neho je pre SR dôležité, že sú medzi nimi aj tie, ktoré pripravuje Slovensko. Ide o dopravu (vrátane informačno-komunikačných technológií), vedu a výskum, inovácie, životné prostredie či sociálne veci.
Zdroj: TASR, ÚPVII
Foto: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim