Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Veronika Remišová pripravila novelu zákona o eurofondoch, ktorá prináša viac transparentnosti a zjednodušuje čerpanie

Poradcovia pri  eurofondových projektoch budú zverejňovaní, aby sa predchádzalo konfliktu záujmov a verejnosť mala o ich aktivitách viac informácií.

Podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová pripravila novelu zákona, ktorá zjednodušuje eurofondy a prináša protikorupčné opatrenia. „Ide o ďalší balík opatrení, ktoré zjednodušia využívanie eurofondov a znížia byrokraciu,“ uviedla Remišová. Novela zákona obsahuje úpravy v celom procese manažmentu eurofondov od vyhlasovania výziev, cez schvaľovací proces poskytnutia finančných príspevkov až po samotnú realizáciu a financovanie projektov.

Za najdôležitejšie považujem dve opatrenia. Prvým je povinnosť zverejňovať aj poradcov, ktorí sa podieľali na príprave eurofondových projektov, či už ide o právnické osoby alebo fyzické osoby. Je to zásadné opatrenie na zvýšenie transparentnosti a zníženie rizika konfliktu záujmov. V minulosti sa objavovali prípady, keď sa na eurofondoch priživovali rôzni “vybavovači”, ako o tom svedčí aj kauza Dobytkár z obdobia minulej vlády, ktorú sudca označil za megastroj korupcie a prania špinavých peňazí. Týmto opatrením chceme riziko takýchto prípadov znížiť,“ uviedla vicepremiérka.

Druhým dôležitým bodom je väčšia právna istota a lepšie informácie pre žiadateľov. Orgán auditu Ministerstva financií SR bude musieť zverejňovať svoje správy. Tie doteraz verejné neboli a tá istá chyba sa tak opakovala u viacerých žiadateľov, pretože sa nemohli poučiť z chýb iných. Následne museli vracať peniaze a niektoré projekty sa kvôli chybám museli zastaviť a peniaze ostali nevyužité,“ uviedla vicepremiérka Remišová. „Najlepším spôsobom, ako predchádzať nálezom, je rozširovanie informácií o zisteniach auditov, aby sa im iní mohli vyhnúť. Je to jednoduché a transparentné riešenie, ktoré pomôže všetkým,“ povedala vicepremiérka.

Medzi ďalšie opatrenia patrí napríklad elektronizácia komunikácie pri vypracovaní a zasielaní správ o zistených nezrovnalostiach, zjednodušené vykazovanie výdavkov, zavedenie nových možností pre subjekty podieľajúce sa na implementácii vo vzťahu k možnosti podať odvolanie, zjednodušené nároky na publikovanie právnych úkonov týkajúcich sa množstva užívateľov príspevku.

Návrh novely zákona bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania a mal by byť schválený vládou do konca roka 2020. Vicepremiérka Remišová zdôraznila, že tento návrh je ďalším dôležitým krokom k znižovaniu byrokracie a korupcie v eurofondoch. “Eurofondy musia slúžiť ľuďom a nie rôznym špekulantom. Menej byrokracie znamená menej korupcie. Menej korupcie znamená viac peňazí pre občanov Slovenska na školy, cesty a nemocnice a na lepší život pre ľudí,” povedala vicepremiérka.