Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Národné záujmy Slovenska a Česka bude v EÚ počuť silnejšie, dohodli sme sa na spoločnom postupe

Politika súdržnosti, ktorej cieľom je znižovanie regionálnych rozdielov, musí zostať hlavným pilierom európskeho spoločenstva

Spoločne dokážeme viac. Na rokovaní v Brne to vo štvrtok zdôraznili vicepremiérka Veronika Remišová a podpredseda českej vlády Ivan Bartoš. Obaja sa zhodli, že treba naplno využiť prínos súbehu českého predsedníctva v Rade Európskej únie a slovenského predsedníctva Vyšehradskej štvorky.

„Európske predsedníctvo Českej republiky v EÚ a predsedníctvo Slovenska v skupine Vyšehradskej štvorky je historickou príležitosťou ako posilniť naše strategické partnerstvo, aby náš hlas bolo silnejšie počuť a presadili sme v Únii naše národné priority,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová po rokovaní so svojím rezortným kolegom Ivanom Bartošom, podpredsedom vlády ČR pre digitalizáciu a ministrom pre miestny rozvoj.

Jednou zo spoločných priorít je podľa Remišovej ochrana vodných zdrojov, zmierňovanie dopadov sucha a pripravenosť na zmenu klímy. „Slovensko aj Česko čelia rekordným suchám a horúčavám, ktoré ohrozujú zdroje pitnej vody, produkciu poľnohospodárskych plodín, naše lesy, prírodu a v konečnom dôsledku majú veľmi negatívne dopady na milióny ľudí. Preto musíme pri riešení týchto výziev spolupracovať,“ uviedla.

Pred pár dňami Slovensko podpísalo s Európskou komisiu plán pre investovanie nových eurofondov na roky 2021 – 2027. Podľa Partnerskej dohody pôjde až 4,2 miliardy eur práve na zelené a klimatické riešenia. Pomôcť zmierniť negatívne dopady vysychania krajiny majú aj spoločné projekty v rámci cezhraničného programu Interreg SK-CZ. „V programe oproti minulosti zásadne meníme filozofiu. Namiesto stavania veľakrát zbytočných rozhľadní a betónovania námestíčok v obciach nasmerujeme peniaze z eurofondov na boj s klimatickou zmenou. Dohodli sme sa, že vôbec prvá výzva, ktorá bude z programu vyhlásená v rámci nového programového obdobia, bude určená na ochranu vody v krajine,“ zdôraznila vicepremiérka.

Rokovania podpredsedov vlád sa týkali tiež využívania eurofondov a pripravenosti na nové bezpečnostné výzvy. „Pandémia, ale aj ruská vojenská agresia proti Ukrajine nás všetkých postavili pred nové a nečakané krízové situácie. Spoločná Európa však v ťažkých časoch dokázala ukázať svoju silu. S vicepremiérom Bartošom sme sa zhodli, že záujmom našich krajín je, aby politika súdržnosti EÚ, ktorej cieľom je znižovanie regionálnych rozdielov, zostala aj v budúcnosti zachovaná ako hlavný pilier európskeho spoločenstva. Ak má byť spoločná Európa silná, jednotná, musí byť ku všetkým aj férová,“ zdôraznila Remišová.

Vicepremiérka podčiarkla, že v aktuálnej situácii, keď mnohé krajiny čelia príchodu migrantov, ktorí utekajú z Ukrajiny pred ruskou agresiou, je tiež potrebná väčšia ústretovosť zo strany Európskej komisie. Tá pripravila nový návrh opatrení FAST-CARE, v rámci ktorého by na riešenie migračnej krízy bolo možné využiť aj financie z Kohézneho fondu, či zvýšenie paušálu na prijatého utečenca na 100 eur na mesiac. Vicepremiérka vyzvala na čo najrýchlejšie schválenie tohto balíka opatrení.

Ďalšou témou rokovaní s českým vicepremiérom Bartošom bola oblasť digitalizácie. Remišová ocenila, že české predsedníctvo má v tejto oblasti tie isté priority ako Slovensko. „Či už ide o Akt o umelej inteligencii alebo Akt o digitálnych službách, ktorý nám umožní viac ochrániť online priestor pred zverejňovaním nezákonného obsahu a nepriateľskej propagandy,“ priblížila.

Perspektívna spolupráca SR a ČR sa podľa Remišovej črtá aj pri zavádzaní koncepcie SMART CITY pre mestá a regióny. Či už ide o informačné a automatické systémy, ktoré zlepšia cestnú premávku a zvýšia jej bezpečnosť, prinesú lepšiu starostlivosť o zeleň či čistotu ovzdušia, alebo zavedú vyspelé digitálne služby pre občanov.

„Nadštandardná spolupráca s Českou republikou a dobré vzťahy s našimi susedmi sú pre Slovensko kľúčové. Je naším spoločným záujmom čo najviac využiť súbeh súčasného slovenského predsedníctva vo V4 a českého predsedníctva v Rade EÚ. A práve teraz, v tejto zložitej dobe, je ten čas, kedy naši občania musia cítiť silnú podporu a pomoc zo strany Európskej únie. Preto som veľmi rada, že je to Česká republika, ktorá sa teraz zhostila takej náročnej a zodpovednej úlohy, akou je predsedníctvo v Rade EÚ,“ dodala Remišová.