Preskočiť na obsah
21. decembra 2021

Vicepremiérka Remišová: Podporujeme verejnú dopravu v regiónoch – vďaka navýšeniu výzvy na 123 miliónov eur zafinancujeme ďalších 20 projektov

Zlepšujeme život v regiónoch. Na kvalitnejšiu verejnú dopravu v obciach, mestách a krajoch ide po navýšení výzvy až takmer 123 miliónov eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).

„Verejná doprava je jedným z rozhodujúcich faktorov, ktorý vplýva na kvalitu života v regiónoch. Státisíce ľudí dochádzajú z obcí do miest denno-denne za prácou, do školy, k lekárovi, na úrady, na nákupy… Ak chceme, aby čo najmenej využívali individuálnu automobilovú dopravu, ktorá je neekologická a spôsobuje problémy na cestách, ľudia musia mať spoľahlivú a pohodlnú alternatívu. Preto investície do verejnej dopravy v regiónoch považujeme za kľúčové,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová.

Výzva z programu IROP bola vyhlásená od mája 2019 do augusta 2020. Pôvodná výška podpory bola necelých 29 miliónov eur, z čoho sa podporilo 15 projektov.  „Výzvu sme však pre obrovský záujem zo všetkých regiónov Slovenska navýšili až na skoro 123 miliónov eur, vďaka čomu môžeme podporiť aj projekty, na ktoré pri pôvodnej alokácii nevyšli financie. Vďaka navýšeniu výzvy sme pred pár dňami mohli oznámiť modernizáciu 105 zastávok mestskej hromadnej dopravy v Bratislave, kvalitnejšiu verejnú dopravu dostanú tiež cestujúci v mestách Košice, Prešov, Šaľa, Lučenec, Poprad, Senec, Nové Zámky a Púchov. Spolu podporíme ďalších 20 projektov po celom Slovensku,“ uviedla ministerka. Kvalitnejšia verejná doprava bude vďaka navýšeniu podpory z eurofondov aj v obciach Odorín, Pusté Úľany, Skalité a Vinné. Podporu získali tiež viaceré spoločnosti, ktoré zabezpečujú verejnú osobnú dopravu mestách a v regiónoch.

Do konca r. 2021 sa predpokladá uzatvorenie zmlúv pri týchto projektoch:

  1. Modernizácia vozidlového parku autobusov prímestskej a mestskej dopravy pre spoločnosť Arriva Nové Zámky, a.s.

Náklady: 8,8 milióna eur

Cieľom projektu je zmodernizovať vozidlový park autobusov prímestskej a mestskej dopravy, zlepšiť komfort cestujúcich a zabezpečiť dostupnosť cestovania pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Popri zvýšení atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy znížia moderné autobusy náklady na prevádzku. Vďaka podpore by spoločnosť mala nakúpiť 38 kusov nízkopodlažných dvojnápravových prímestských autobusov.

  1. Modernizácia zastávok verejnej dopravy a informačných systémov v Košiciach

Náklady: 350 000 eur

Mesto Košice chce pokračovať v modernizácií zastávok autobusovej dopravy, ktorej súčasťou je rekonštrukcia nástupných plôch a zavedenie informačných systémov s on-line odchodmi spojov.

  1. Záchytné parkovisko – predstaničný priestor v Šali – prestupný uzol

Náklady: 5,9 milióna eur

Z predstaničného priestoru vznikne miesto, ktoré spája železničnú, autobusovú, cyklistickú aj osobnú automobilovú dopravu a ponúkne bezpečné a kultúrne podmienky pre cestujúcich a chodcov. Súčasťou projektu je záchytné parkovisko pre 256 vozidiel a autobusová stanica s verejnými sociálnymi zariadeniami a s 8 nástupišťami.

  1. Záchytné parkovisko – Parkovací dom – Železničná v Senci

Náklady: 992 000 eur

Mesto Senec chce v rámci 1. etapy projektu vybudovať záchytné parkovisko a parkovací dom pre 84 automobilov, vrátane parkovacieho systému a vonkajšieho osvetlenia.

  1. Modernizácia vozidlového parku v Slovenskej autobusovej doprave Lučenec, a.s.

Náklady: 15,8 milióna eur

Hlavným cieľom projektu je zlepšiť kvalitu autobusov verejnej osobnej dopravy v Lučenci nákupom ekologických nízko podlažných autobusov. Spolu 67 nových autobusov bude premávať nielen v Lučenci ale aj v okolitých obciach.

  1. Modernizácia autobusovej stanice na železničnej stanici Púchov

Náklady: 1,4 milióna eur

Mesto Púchov v rámci projektu modernizácie autobusového nástupišťa na železničnej stanici upraví aj okolité komunikácie, autobusové nástupištia, chodníky, zeleň, parkoviská a zrekonštruuje verejné osvetlenie. Bezpečnosť a komfort na vynovenom autobusovom nástupišti zaistia kamery a digitálny informačný systém pre cestujúcich.

  1. Rekonštrukcia zastávok cestnej verejnej osobnej dopravy v Skalitom

Náklady: 217 000 eur

V obci Skalité je v súčasnosti 18 autobusových zastávok a mnohé z nich sú v nevyhovujúcom stave. V rámci projektu sa má situácia pre cestujúcich výrazne zlepšiť. Na zrekonštruovaných zástavkách pribudnú informačné tabule, lavičky, osvetlenie, odpadkové koše aj cyklostojany.

Prehľad projektov, ktoré boli podporené vďaka navýšeniu alokácie výzvy

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim