Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Regionálne centrum sme otvorili už aj v Prešove – žiadatelia o eurofondy a dotácie v ňom dostanú všetky informácie a služby na jednom mieste

Koniec behaniu po úradoch v Bratislave! Podporu a poradenstvo pre nové eurofondy, dotácie a ďalšie služby štátu nájdu žiadatelia v Prešove oddnes na jednom mieste. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) otvorilo ďalšie z Regionálnych centier. V poradí už štvrté poradenské centrum bude hlavným kontaktným bodom pre nové eurofondy. MIRRI SR na spoluprácu do Prešova oslovilo tiež ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvo pôdohospodárstva, ministerstvo životného prostredia, Úrad pre verejné obstarávanie, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Úrad vlády, pod ktorý spadá Plán obnovy a odolnosti.

„Zásadne meníme prístup štátu ku žiadateľom o eurofondy a dotácie v regiónoch. Komplexné poradenstvo, informácie a služby už dostanú priamo v jednom z našich Regionálnych centier a vďaka tomu všetko vybavia na jednom mieste, bez potreby obiehať ministerstvá a úrady v hlavnom meste. Aj Regionálne centrum v Prešove výrazne zjednoduší využívanie nových eurofondov a pomôže žiadateľom, aby mohli do regiónu priniesť kvalitné a užitočné projekty. Máme spoločný cieľ, a to je lepší život pre ľudí v regiónoch,“ povedala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

Novootvorené Regionálne centrum sídli v Prešove na Levočskej 5. Po Nitre, Trnave a Košiciach je to už štvrté takéto poradenské centrum a do konca roka pribudnú ešte tri a to v  Banskej Bystrici, Trenčíne a Žiline. Pomoc žiadateľom bude v Prešove poskytovať 38 odborných pracovníkov – za MIRRI SR bude dispozícii 10 expertov na eurofondy a regionálne dotácie. Ďalší odborní poradcovia budú z ministerstva životného prostredia, ministerstva práce, ministerstva pôdohospodárstva, Úradu vlády, ktorý je gestorom Plánu obnovy, Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity a v neposlednom rade aj z Úradu pre verejné obstarávanie.

„Som presvedčená, že využívanie eurofondov v Prešovskom kraji bude vďaka podpore nášho Regionálneho centra jednoduchšie, bez zbytočnej byrokracie a rýchlejšie,“ dodala Remišová. 

Prehľad eurofondov a dotácií, ktoré spadajú pod MIRRI SR a išli v programovom období 2014-2021 na podporu Prešovského kraja:

Čerpanie eurofondov z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorý riadi MIRRI SR, je v Prešovskom kraji na úrovni viac ako 44 % z celkovej alokácie takmer 125 miliónov eur a v prípade mesta Prešov necelých 40 % z 32 miliónov eur.

Vďaka podpore z IROP išlo 52 miliónov eur na 16 projektov rekonštrukcie ciest II. a III. triedy a 10 miliónmi eur sa podporilo 21 projektov cyklotrás.

Za 46 miliónov eur sme v kraji tiež podporili 7 nemocníc a 22 centier integrovanej zdravotnej starostlivosti. Vďaka eurofondom sme tiež pomohli zrekonštruovať 107 materských škôl a rozšíriť ich kapacity o stovky nových miest.

Z dotácií regionálneho rozvoja sa napríklad zrekonštruovala miestna infraštruktúra v rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá. Rozvoju turizmu medzi iným pomohli projekty obnovy pamiatky UNESCO – mlyna v Levoči či výstavby rekreačného chodníka v pamiatkovo chránenom Parku Ražňany. V rámci ochrany životného prostredia boli v  kraji medzi iným podporené projekty dobudovania a rozšírenia kanalizačnej siete v Červenom Kláštore či vybudovanie dažďovej kanalizácie v Lipanoch. Celkovo bolo v Prešovskom kraji z dotácií na podporu regionálneho rozvoja podporených 557 projektov v sume viac ako 34 miliónov eur.