Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: S NKÚ a ÚVO sme podpísali prelomovú dohodu o spolupráci pri kontrole nových eurofondov

Spoločný kontrolný systém má odstrániť chyby a zamedziť podvodom, k akým dochádzalo za bývalých vlád

Využívanie eurofondov bude transparentnejšie, jednoduchšie a efektívnejšie. Napomôže tomu tiež úzka spolupráca medzi Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Najvyšším kontrolným úradom a Úradom pre verejné obstarávanie. Spoločnú dohodu dnes podpísali vicepremiérka Veronika Remišová, Ľubomír Andrassy a Miroslav Hlivák.

„Eurofondy tak, ako ich nastavili predošlé vlády, boli nastavené zle. Boli komplikované a slovenská byrokracia išla veľakrát nad rámec toho, čo naozaj vyžadovala európska legislatíva. Po nástupe do úradu som sľúbila, že eurofondy na Slovensku prestanú byť synonymom korupcie a byrokracie. Preto sme pre programové obdobie 2021 – 2027 nastavili úplne nový systém s jednotnými pravidlami a jedným operačným Programom Slovensko, na základe ktorého budeme môcť využívať až takmer 13 miliárd eur z nových eurofondov. Vďaka novému systému bude čerpanie rýchlejšie,  profesionálnejšie a bude v ňom oveľa menej byrokracie. Súčasťou tejto veľkej reformy je tiež jednotný výkon kontroly verejného obstarávania. Som veľmi rada, že s našimi partnermi, s Najvyšším kontrolným úradom a Úradom pre verejné obstarávanie sme dnes podpísali dohodu o spolupráci, ktorá výrazne uľahčí čerpanie eurofondov,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová po podpise memoranda s NKÚ a ÚVO.

„Najvyšší kontrolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v procese kontroly využívania eurofondov a financií zo štátneho rozpočtu. Overujú efektívnosť a hospodárnosť a tiež pomáhajú odkrývať prípadné nezákonné praktiky. Len v eurofondovom programovom období 2007 – 2013  prišlo Slovensko pre podvody a chyby vo verejnom obstarávaní o viac ako 691 miliónov eur. V tomto prebiehajúcom programovom období sú korekcie za 250 miliónov eur. O veľkú časť z týchto peňazí, za ktoré mohli byť nové nemocnice, cesty či školy, bývalé vlády pripravili Slovensko,“ upozornila Remišová.

Na podnet vicepremiérky Remišovej NKÚ prešetroval tiež utajené kyberprojekty v hodnote takmer 53 miliónov eur z čias „digitálnych lídrov“ Smeru – Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho. NKÚ identifikoval viacero nedostatkov – od priebehu verejného obstarávania, transparentnosti výberu dodávateľa, až po finančné riadenie projektu zo strany bývalého Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Kauzu vyšetruje polícia a prípadom sa tiež zaoberá Európska prokuratúra. „Úrad platil napríklad 84 eur za likvidáciu obalu z káblika, za likvidáciu obalu z monitora dávali až 420 eur za kus. To bola v tom čase mesačná čistá mzda opatrovateľky a oni také peniaze dávali za vyhodenie jednej kartónovej škatule. Už je jasné, prečo práve tieto projekty boli utajené,“ pripomenula ministerka informatizácie.

Dohoda medzi MIRRI SR, NKÚ a ÚVO v novom programovom období má výrazne zlepšiť manažovanie eurofondov. Napríklad:

  • Vznikne nový ústredný odborný tím pre oblasť kontroly verejného obstarávania, ktorý bude citlivejšie a flexibilnejšie reagovať na zmeny v interpretácii smerníc.
  • Bude možné flexibilnejšie reagovať na auditné zistenia a prispôsobiť rozhodovaciu prax ÚVO.
  • Už nebude potrebná koordinácia všetkých riadiacich a sprostredkovateľských orgánov ako v súčasnosti.
  • Odstránia sa duplicitné kontroly.
  • Vzrastie kvalita kontrol verejného obstarávania.
  • Zjednotia sa rozhodovacie procesy – za rovnaké porušenie bude rovnaká sankcia.

ÚVO bude s ministerstvom investícií spolupracovať pri tvorbe riadiacej dokumentácie pre oblasť kontroly zákaziek vrátane overovania hospodárnosti výdavkov. NKÚ ako nezávislý orgán kontroly pomôže vybudovať efektívny systém overovania hospodárnosti. „Efektívnosť a účelnosť využitia neopakovateľnej európskej finančnej príležitosti musí byť pod odborným dohľadom od prípravy výzvy, cez hodnotenie, až po samotnú realizáciu projektu. V tejto veci robí MIRRI zásadný krok vpred a v spolupráci nielen s NKÚ, ale aj ÚVO bude proces využívania európskych zdrojov pod nezávislým dohľadom od svojho začiatku. Národní kontrolóri budú môcť prispievať do systému hlavne svojimi príkladmi dobrej či zlej praxe priamo z terénu,“ ozrejmil predseda NKÚ Andrassy. „Slovensko zaostáva v schopnosti čerpať eurofondy, preto bolo dôležité, aby sa zmenil systém kontroly. Teší ma, že sa nám po dlhej a odbornej práci podarilo pripraviť a presadiť zákon, na základe ktorého sa kontrola súťaží financovaných z eurofondov zásadne zrýchli a zefektívni. Nastavili sme jednoduchý, transparentný a prehľadný systém kontroly a dnešný podpis memoranda tento systém kontroly precizuje,“ uviedol predseda ÚVO Hlivák.

„Dohoda, ktorú sme dnes podpísali, výrazne uľahčí a sprehľadní čerpanie eurofondov. Eurofondy sú tu pre ľudí, nie pre oligarchov – a toto je ďalší dôležitý krok na ceste, ktorú sme začali v marci 2020,“ dodala vicepremiérka Remišová.