Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Vďaka navýšeniu podpory pre materské školy na 27 miliónov eur pomôžeme vytvoriť vyše 2 100 nových miest pre deti

Pomáhame rodinám a samosprávam riešiť problém s nedostatkom miest pre deti v materských školách. Pôvodný balík 14 miliónov eur navyšujeme na takmer dvojnásobok, vďaka čomu podporu z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) dostane až 77 škôlok po celom Slovensku.

Keď hovoríme o opatreniach na podporu rodiny, tak základná potreba rodičov s deťmi je práve škôlka. My v strane ZA ĽUDÍ to považujeme za základný pilier rodinnej politiky. Tak, aby každé dieťa mohlo ísť do škôlky. Za posledných 12 rokov bol akútny nedostatok miest v škôlkach, pribúdali len veľmi pomaly a pre mnohých rodičov bol tento problém neriešiteľný. Som rada, že sme v tomto smere spravili zásadný pokrok. Z eurofondov robíme všetko preto, aby sme historický dlh voči rodinám vyrovnali. Preto sme vypísali výzvu v celkovom objeme podpory 14 miliónov eur na zvyšovanie kapacít materských škôl. V dvoch kolách sa prihlásilo 102 projektov a keďže chceme podporiť všetky projekty, ktoré spĺňajú kritériá, našli sme dodatočné zdroje a podporu navyšujeme na viac ako 27 miliónov eur,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová.

Do výzvy, ktorú Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) vyhlásilo, sa mohli zapojiť zriaďovatelia, ktorí prevádzkujú verejné, súkromné či cirkevné materské školy z celého Slovenska, okrem Bratislavského kraja.

Po navýšení balíka na 27,2 milióna eur získa podporu až 77 škôlok, ktoré vytvoria spolu 2 147 nových miest pre deti.

Starostovia, primátori, cirkvi či súkromné subjekty môžu vytvoriť miesta novým škôlkarom cez výstavbu nových objektov so zameraním na inkluzívne vzdelávanie, alebo prostredníctvom rekonštrukcie a úpravy nových priestorov, zvyšovaním energetickej hospodárnosti budov, ale aj stavebno-technickou úpravou areálov.

„Celkovo sme z programu IROP v tomto programovom období vrátane tejto výzvy podporili 343 škôlok a vyše nových 9 600 miest pre deti. Pre rodičov to znamená veľkú pomoc, aby mohli lepšie skĺbiť svoj pracovný život so starostlivosťou o deti. Podpora rodín je našou prioritou, okrem škôlok tiež z eurofondov podporujeme viac miest pre deti na základných školách a lepšiu odbornú výučbu na stredných školách. To sú investície do budúcnosti našich detí a do budúcnosti Slovenska, to je prorodinne zameraný štát,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Okrem tejto výzvy vypísalo MIRRI SR v marci tiež výzvu špeciálne určenú na rozširovanie kapacít materských škôl v Bratislavskom kraji, a to s celkovou podporou viac ako 23 miliónov eur a pre veľký záujem bude vyhodnotená v najbližších týždňoch. Ďalšie 4 milióny pôjdu na bratislavské škôlky z regionálnej podpory.