Preskočiť na obsah
21. mája 2019
CKO

Vláda schválila premiestnenie peňazí medzi operačnými programami

Dva návrhy presunu financií spolu za 80 miliónov eur medzi operačnými programami schválila v utorok na rokovaní vláda. Zo záväzku roku 2019 z Operačného programu Výskum a inovácie sa má presunúť 70 miliónov do Operačného programu (OP) Integrovaná infraštruktúra (OP II), do prioritnej osi 6 – Cestná infraštruktúra. Presuny si vyžadujú súhlas aj Európskej komisie (EK).

„Eurofondy poputujú na budovanie ciest 1. triedy a na obchvaty, ako aj na riešenie problému zamestnanosti pri postupnom útlme banskej činnosti na hornej Nitre. Tento materiál sme pripravili spolu s ministerstvom hospodárstva, ministerstvom pôdohospodárstva, ministerstvom práce, ministerstvom spravodlivosti, ako aj s ministerstvom školstva. Ide o presun finančných prostriedkov z OP Efektívna verejná správa do OP ľudské zdroje v objeme 10 miliónov eur a presun 70 miliónov eur z OP Výskum a inovácie do OP Integrovaná infraštruktúra,“ priblížil po rokovaní vládneho kabinetu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši s tým, že materiál vznikol na základe analýz jednotlivých rezortov, ako zabrániť dekomitmentu, teda, prepadnutí týchto financií v roku 2022.

„Nikomu však neberieme nič, čo by bol schopný vyčerpať, práve naopak, zabraňujeme prepadnutiu eurofondov a presúvanie ich na zmysluplné projekty. V prípade presunu financií z Operačného programu Výskum a inovácie nejde o finančné prostriedky pre akademickú sféru ale o peniaze pre podnikateľský sektor, ktorý, ako z analýzy ministerstva hospodárstva vyplynulo, vie čerpať len 90% presunutých eurofondov a o zvyšných 10% nie je u podnikateľov záujem. Preto ich presunieme na cesty 1.triedy,“ dodal.

V súvislosti s využitím peňazí v OP II sa v materiáli uvádza indikatívny zoznam dopravných projektov. Bol zostavený na základe projektovej a vecnej pripravenosti jednotlivých stavieb. Zoznam obsahuje 5 projektov v sume 329,284 milióna eur, ktoré by mohli byť realizované nad rámec súčasného presunu financií prioritnej osi 6.

Druhý presun má objem 7,509 milióna eur z Operačného programu Efektívna verejná správa do prioritnej osi 3 – Zamestnanosť v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, tretí je vo výške 2,490 milióna eur. Ide o nepridelenú časť výkonnostnej rezervy z prioritnej osi 2 Zefektívnený súdny systém a zvýšená vymáhateľnosť práva Operačného programu Efektívna verejná správa do uvedenej prioritnej osi Operačného programu Ľudské zdroje. Tieto zdroje budú použité na financovanie aktivít a opatrení na podporu transformácie regiónu horná Nitra, ktorá je súčasťou Iniciatívy EK pre uhoľné regióny.

Ďalším operačným programom, odkiaľ by malo byť možné presunúť financie do OP II, je Integrovaný regionálny operačný program (IROP). V tomto prípade vláda schválila v uznesení, že šéfka agrorezortu má predložiť na rokovanie vlády SR materiál o stave implementácie IROP. Jeho súčasťou bude aj návrh na prerozdelenie záväzku roku 2019 do iných prioritných osí v jeho rámci a v prípade nedostatočnej absorpčnej kapacity v IROP do Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

ZDROJ: TASR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim