Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Berlínska deklarácia o digitalizácii EÚ rešpektuje demokratické hodnoty a ľudské práva

Slovensko sa pripojilo k Berlínskej deklarácii o digitálnej transformácii Európskej únie. Na virtuálnom samite pod taktovkou nemeckého predsedníctva v Rade EÚ našu krajinu zastupoval štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) Marek Antal.

Cieľom je nadviazať na pôvodnú Tallinskú deklaráciu o elektronickej verejnej správe (eGovernmente) z roku 2017. Tým hlavným zámerom je však riešiť digitalizáciu služieb v súlade s demokratickými hodnotami a ľudskými právami.

„Vlády členských štátov EÚ by mali ísť príkladom digitálnej transformácii ekonomík a spoločnosti, pričom táto transformácia by mala byť založená na princípoch rešpektujúcich ľudské práva a hodnoty,“ zdôraznil v príhovore Marek Antal.

Berlínska deklarácia má viacero hlavných princípov. Všetci obyvatelia štátov únie by mali využívať výhody digitálnych možností bez toho, aby boli nejakým spôsobom diskriminovaní. Čo sa týka fungovania v digitálnom svete, každý jeden občan by sa mal v ňom cítiť bezpečne. Znamená to napríklad, že by si mal vedieť strážiť svoje osobné údaje či celé svoje online súkromie. Ďalším princípom je digitálna sebestačnosť, čo znamená, že každá členská krajina či občan by mali vedieť konať samostatne. Digitálna spoločnosť musí zároveň spĺňať aj prvky odolnosti a udržateľnosti. Odolnosť súvisí napríklad s kybernetickými útokmi a inými rizikami, udržateľnosť s ekologickým vývojom, keďže digitálne technológie majú veľký vplyv na zmenu klímy.

Z týchto princípov deklarácie vyplývajú pre členské štáty aj pre európske inštitúcie konkrétne záväzky. Je to napríklad podpora a vytváranie služieb štátu, ktoré sú kompatibilné s mobilnými zariadeniami či podpora vzniku tzv. „online ambasádorov“. Ich úlohou bude zvyšovať v online svete povedomie o digitálnych technológiách a zručnostiach. Prijaté musia byť aj pravidlá správania sa v online priestore, podporí sa tiež otvorenie Európskeho vzdelávacieho digitálneho strediska.

„Naštartovanie odborného dialógu k etickým a technologickým výzvam s priemyslom a občianskou spoločnosťou, ako aj podpora vzájomnej výmeny skúseností v oblasti inovatívnych riešení zameraných na človeka, patria medzi tie najužitočnejšie opatrenia Berlínskej deklarácie,“ uviedol štátny tajomník MIRRI SR Marek Antal. Ciele deklarácie je potrebné naplniť do roku 2024.

Znenie Berlínskej deklarácie

Počas samitu Európska komisia oficiálne spustila projekt platformy Jednotnej digitálnej brány „Your Europe“, na ktorom aktívne participuje aj Slovensko.