Preskočiť na obsah
9. júla 2020

Budúcnosť vzdelávania v Európe: každý hlas je dôležitý!

Európska komisia odštartovala verejné konzultácie pre nový Akčný plán digitálneho vzdelávania.

Pandémia COVID-19  jasne poukázala na významné medzery a nedostatky pokiaľ ide o digitálne zručnosti, prepojiteľnosť, dostupnosť a využívanie technológií vo vzdelávaní. Podľa najnovšieho indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti 42% Európanov stále nemá ani len základné digitálne zručnosti a európsky trh práce čelí značnému nedostatku digitálnych odborníkov.

Deti potrebujú získať nové digitálne zručnosti, naučiť sa programovať a zásadne zlepšiť analytické myslenie tak, aby boli pripravené na svoje budúce zamestnania a plnohodnotný občiansky život, ktorý moderná doba prináša. Učitelia potrebujú ovládať nové technológie ako je napríklad 3D tlač, virtuálna alebo rozšírená realita, aby mohli lepšie vysvetliť fungovanie sveta okolo nás. Od škôl sa zase vyžaduje, aby poskytovali podporu, rýchle a spoľahlivé pripojenie a samozrejme, kvalitné vzdelávanie.

Počas júna EK odštartovala verejné konzultácie svojho Akčného plánu digitálneho vzdelávania. Cieľom je zhromaždiť názory na to, akým spôsobom sa dá v oblasti vzdelávania a osvojovania digitálnych zručností napredovať. Školy, učitelia, súkromné spoločnosti a ktokoľvek, koho sa to týka alebo má záujem, sa môže podeliť o svoje názory a navrhnúť zlepšenia, ako bude EÚ podporovať rozvoj digitálneho vzdelávania.

Príspevky by mali odrážať rýchly technologický vývoj a súčasnú situáciu vo svete. Práve počas pandémie COVID-19 Národné koalície pre digitálne zručnosti a pracovné miesta vrátane slovenskej Digitálnej koalície preukázali svoju kľúčovú úlohu pri pomoci učiteľom, školám a študentom prispôsobiť sa novej realite dištančného vzdelávania. V mnohých krajinách, ako aj na Slovensku, viedlo zapojenie Národných koalícií k bezplatnej ponuke online nástrojov, širším zdrojom digitálneho obsahu, notebookom pre deti, ktoré ich potrebovali, alebo technickej podpore učiteľov. Zoznam osvedčených nástrojov je k dispozícii na webovej stránke Shaping Europe’s digital future a v rámci Slovenska na vzdelávacom portáli Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na www.ucimenadialku.sk.

Verejná konzultácia o novom Akčnom pláne pre digitálne vzdelávanie sa skončí 4. septembra 2020.

Zdroj FOTO: https://epale.ec.europa.eu

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim