Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Európska komisia otvára po koronakríze poslednú výzvu na vybudovanie bezplatných WiFi zón

Samosprávy, ktoré majú záujem o vybudovanie bezplatnej WiFi zóny na svojom území, by sa mali poponáhľať. Európska komisia (EK) po koronakríze otvára poslednú štvrtú výzvu na ich budovanie na verejných priestranstvách miest a obcí. Výzva bude pre samosprávy otvorená od stredy 3. júna 2020 od 13:00 SEČ do štvrtka 4. júna 2020 do 17:00 SEČ. Mestám a obciam rozdelí EK 14,2 milióna eur vo forme 947 poukazov. Všetci záujemcovia musia byť zaregistrovaní na portáli www.wifi4eu.eu. O ich úspešnosti rozhoduje poradie, v akom na vyhlásenú výzvu následne zareagujú.

Cieľom WiFi4U je podporiť zámer Európskej komisie, aby mala do konca roku 2020 každá jedna európska obec a mesto na svojom území zriadený bezdrôtový internet. Iniciatíva tak pomáha vytvárať prístup k bezplatnému internetu na verejne prístupných miestach, ako sú námestia, parky, knižnice či múzeá. EK V rámci tejto iniciatívy uplatňuje jednoduché  a nebyrokratické  postupy, akými sú online žiadosti, platby prostredníctvom poukazov atď.

Výzva bola pôvodne naplánovaná na marec, no EK ju pre pandémiu COVID-19 odložila. Umožnila tak samosprávam sústrediť sa na rýchlo meniace sa potreby počas koronakrízy. „Súčasná núdzová situácia zásadným spôsobom posilnila význam  digitálnych technológií a potrebu kvalitnej vysokorýchlostnej konektivity  pre všetkých a na všetkých miestach. Európska komisia v týchto dňoch pokračuje vo svojej snahe zriadiť bezplatné prístupové WiFi body vo verejných priestoroch vrátane napríklad nemocníc a škôl,“ vysvetlila podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová.

Podpora do výšky 15 000 eur je určená na zakúpenie zariadení a inštaláciu samotnej siete. Obec alebo mesto hradí prístup na internet, prevádzku siete po dobu 3 rokov, garantuje inštaláciu na verejne prístupných miestach, bezplatné využívanie pre obyvateľov a návštevníkov a minimálnu rýchlosť pripojenia 30 Mbps. V rámci aktuálneho kola EK opätovne pridelí 15 poukážok pre každú zúčastnenú krajinu, maximálny počet poukážok pre každú jednu krajinu nie je obmedzený.

Obce a mestá, ktoré poukaz získavajú, sa musia zaručiť, že inštalácia WiFi zóny bude dokončená a samotná sieť spustená do 18 mesiacov od podpísania dohody o grante. V predchádzajúcich troch výzvach poukaz získalo 254 slovenských miest a obcí, v prvom kole 93, v druhom 108 a v treťom 53.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) spustil po vzore EK pred dvoma rokmi aj vlastnú výzvu „WiFi pre Teba“. Jej cieľ je rovnaký – pomôcť slovenským mestám a obciam zriadiť na svojom území bezplatné verejné WiFi zóny. V rámci šiestich kôl prejavilo o dotáciu záujem 539 žiadateľov, z toho zmluvy s ÚPVII podpísalo 394 úspešných miest a obcí, ostatné žiadosti sa aktuálne schvaľujú. ÚPVII podporil budovanie WiFi zón na Slovensku sumou takmer 6 miliónov eur.

Viac informácií o samotnej výzve WiFi4EU a jej podmienkach nájdu záujemcovia v slovenskom jazyku na stránke https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/wifi4eu-bezplatne-wi-fi-pre-obyvatelov-eu?lang=sk.