Preskočiť na obsah
6. mája 2021

Ministerka Remišová otvorila 10. ročník IT FITNESS TESTU

Zistite, ako sa vyznáte v digitálnom svete! Ministerka informatizácie Veronika Remišová otvorila podujatie IT FITNESS TEST, ktoré prináša ľuďom jedinečnú príležitosť otestovať si svoju digitálnu gramotnosť. Celorepublikové testovanie organizuje IT Asociácia Slovenska.

„Rozvoj digitálnych zručností považujem za nedeliteľnú súčasť moderného vzdelávania. Ich dôležitosť a význam nám v uplynulom roku naplno ukázala pandémia. Zlepšovať svoje digitálne schopnosti museli žiaci, študenti, ale aj mnohí z nás dospelých. Aby bola digitálna transformácia, ktorá čaká našu spoločnosť spravodlivá, prístup k nej musia mať všetky skupiny obyvateľstva bez rozdielu veku, sociálneho postavenia alebo miesta bydliska,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová.

„Či sa nám to páči alebo nie, istá miera digitálnych zručností je už dnes predpokladom pre prijímanie do zamestnania na väčšinu pracovných pozícií. V čase pandémie sme naplno vkročili do digitálnej doby. A štát musí ľuďom pomáhať zvládať tieto zmeny,“ zdôraznila.

„Ministerstvo investícií a informatizácie naštartovalo viaceré zmeny, ktoré úspešnej digitálnej transformácií výrazne pomôžu. K nim patrí napríklad implementácia národného broadbandového plánu či stratégia na zlepšenie postavenia Slovenska v európskom Indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti. Do reformného Plánu obnovy naše ministerstvo prispelo komponentom Digitálne Slovensko v hodnote 580 miliónov € a priestor na rozvoj digitalizácie vytvára tiež nové eurofondové programové obdobie. V ňom sa chceme zamerať na investície do inovácií, ktoré majú potenciál stať sa hnacím motorom rozvoja regiónov a ľuďom prinesú lepšie platené pracovné miesta,“ uviedla ministerka Remišová pri otvorení podujatia.

IT Fitness Test je najväčšie a najrozsiahlejšie komplexné testovanie IT zručností na Slovensku. Počas deviatich ročníkov sa doň zapojilo 220 000 riešiteľov. Jeho oficiálna a certifikovaná časť tento rok potrvá od 3. mája do 31. júla.

Ide o overený a vyskúšaný spôsob testovania digitálnej gramotnosti. Test zároveň poskytuje reálny obraz o tom, na akej úrovni sú naše IT zručnosti. Test tvorí tím expertov z Technickej univerzity v Košiciach a pedagógovia zo stredných škôl. Jeho ambíciou je zábavnou a súťaživou formou doplniť výučbu v oblasti používania informačných technológií a informatiky. Vo väčšej miere sú do testovania zahrnuté úlohy zamerané na prácu s dátami, časť Kybernetická bezpečnosť napríklad obsahuje úlohy orientované na oblasť zanechávania digitálnej stopy pri práci so sociálnymi médiami.

Na to, aby respondenti zvládli IT Fitness Test, nepotrebujú špeciálnu prípravu. V teste sa nedá podvádzať a je na šikovnosti každého riešiteľa, ako si s ním poradí. Stačí, aby si vyhradil približne 45 až 60 minút času a sústredil sa na správne pochopenie zadania v jednotlivých otázkach. Na úspešné zvládnutie testu môže použiť akékoľvek digitálne či online nástroje (vyhľadávanie na webe, online mapy, textový editor atď.).

Testovacie úlohy sú aj tento rok rozdelené do piatich oblastí: Internet, Bezpečnosť a počítačové systémy, Kolaboratívne nástroje a sociálne siete, Kancelárske nástroje a Komplexné úlohy. Pre žiačky a žiakov základných škôl je pripravená prvá verzia testu s 20 otázkami, ktorá overí IT zručnosti nevyhnutné pre štúdium na stredných školách. Druhá verzia s 25 otázkami je prioritne určená cieľovej skupine starších ako 15 rokov a overí zručnosti zamerané na pokročilejšie znalosti a IT gramotnosť, ktoré sú potrebné pre uplatnenie sa na pracovnom trhu.

Test je dostupný zdarma na stránke itfitness.sk

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim