Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Pandémia COVID-19 ešte viac zvýraznila potrebu urýchliť digitálnu transformáciu v Európe

Závery Európskej rady (ER) o jednotnom trhu, priemyselnej politike a digitálnej transformácii hovoria o zvýšení  globálnej konkurencieschopnosti, autonómie priemyselných odvetví EÚ a urýchlenie digitálnej transformácie.

Pandémia COVID-19 zvýraznila potrebu urýchliť digitálnu transformáciu v Európe.  Vybudovaním skutočne digitálneho jednotného trhu sa vytvorí domáci rámec, ktorý európskym spoločnostiam umožní rásť a rozširovať sa.  Cieľom záverov (ER) je tak čo najskorší návrat Európskej únie k plne fungujúcemu jednotnému trhu; zvýšeniu globálnej konkurencieschopnosti a autonómie  priemyselných odvetví EÚ a urýchlenie digitálnej transformácie.

V oblasti jednotného trhu Európska rada vyzvala na prísne vykonávanie a presadzovanie pravidiel jednotného trhu, na odstránenie neodôvodnených prekážok, najmä v oblasti služieb, na aktualizáciu európskeho rámca hospodárskej súťaže, na aktívne formovanie nového systému globálneho hospodárskeho riadenia, ako aj o investície do vzdelávania, odbornej prípravy a efektívneho využívania zručností.

V oblasti digitálnej transformácie ER zdôraznila význam budúcich rokovaní o návrhu aktu o digitálnych službách, ktorý by mala Komisia predložiť do konca roka 2020. Vyzvala Komisiu, aby do marca 2021 predložila komplexný „digitálny kompas“, v ktorom sa stanovia konkrétne digitálne ambície EÚ na rok 2030.

Na digitálnu transformáciu sa sprístupní najmenej 20 % finančných prostriedkov v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, a to aj pre MSP. Spolu s finančnými prostriedkami v rámci dlhodobého rozpočtu EÚ by tieto finančné prostriedky mali pomôcť pri dosahovaní cieľov, ako sú podpora európskeho rozvoja novej generácie digitálnych technológií vrátane superpočítačov a kvantovej výpočtovej techniky, blockchainu a pod., rozvoj kapacít v strategických digitálnych hodnotových reťazcoch, najmä mikroprocesorov; urýchlenie zavádzania vysokokapacitnej a bezpečnej sieťovej infraštruktúry vrátane optických vlákien a 5G; posilnenie schopnosti EÚ chrániť sa pred kybernetickými hrozbami; využívanie digitálnych technológií na dosiahnutie ambicióznych environmentálnych cieľov EÚ; modernizácia digitálnych kapacít vo vzdelávacích systémoch.

ER uvítala európsku dátovú stratégiu a vytvorenie spoločných európskych dátových priestorov v strategických odvetviach. Vyzvala Komisiu, aby sa prioritne zaoberala priestorom pre údaje týkajúce sa zdravia, ktorý by sa mal zriadiť do konca roka 2021. ER tiež zdôraznila, že je potrebné vytvoriť zabezpečené európske cloudové služby s cieľom zaistiť, aby sa európske údaje mohli uchovávať a spracúvať v Európe v súlade s európskymi pravidlami a normami. Vyzvala EÚ a členské štáty, aby v plnej miere využívali súbor nástrojov pre kybernetickú bezpečnosť 5G prijatý 29. januára 2020, a naliehavo vyzvala všetky krajiny EÚ, aby Komisii predložili svoje národné plány na zavedenie 5G do konca roka 2020. ER tiež vyzvala na vytvorenie celoúnijného rámca pre bezpečnú verejnú elektronickú identifikáciu (e-ID), ktorá by ľuďom poskytla kontrolu nad ich online totožnosťou a údajmi a umožnila prístup k verejným, súkromným a cezhraničným digitálnym službám. ER poverila Komisiu, aby do polovice roka 2021 predložila návrh iniciatívy zameranej na „európsku digitálnu identifikáciu“.

ER sa k témam jednotného trhu, priemyselnej politiky a digitálnej transformácie vráti v marci 2021, vrátane posúdenia situácie v oblasti zdaňovania digitálneho hospodárstva.