Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Podpora slovenských návrhov v oblasti verejnej správy, riadenia a dohľadu nad umelou inteligenciou medzi členskými štátmi EÚ narastá

České predsedníctvo Rady EÚ zorganizovalo 17. októbra 2022 podujatie o verejnej správe a riadení digitálneho trhu. Slovensko informovalo na podujatí o vlastných skúsenostiach s presadzovaním práva a dohľadom nad digitálnym trhom a novými technológiami.

Česká republika uskutočnila rokovanie na vysokej expertnej úrovni z dôvodu rastúcej zložitosti nových predpisov EÚ a rastúceho rizika rozdielneho prístupu k ich presadzovaniu zo strany jednotlivých členských štátov. Ak členské štáty uplatňujú pravidlá rozdielne, strácajú sa výhody jednotného digitálneho trhu EÚ, možnosti pre firmy rásť na tomto trhu s jednotnými pravidlami, a tiež jednotná ochrana obyvateľov EÚ.                  

 Na podujatí Slovenská republika, zastúpená Ing. Antonom Jelenčiakom, generálnym riaditeľom Sekcie digitálnej agendy MIRRI, informovala české predsedníctvo a ostatné členské štáty EÚ o rastúcej podpore pre slovenské návrhy na zefektívnenie pripravovanej správy a dohľadu nad umelou inteligenciou, ktoré sú predmetom navrhovaného Aktu o umelej inteligencii. Pod politický pozičný dokument, ktorý pripravilo Slovensko, sa podpísalo aj Belgicko, Bulharsko, Lotyšsko a Slovinsko, pričom mnoho ďalších členských štátov vyjadrilo dokumentu svoju podporu. Žiaden z členských štátov zatiaľ tieto návrhy zásadným spôsobom nespochybnil.

Cieľom slovenských návrhov je nastaviť verejné inštitúcie v EÚ a jej členských štátoch tak, aby do budúcnosti vedeli reagovať na dynamický vývoj a nové poznatky o umelej inteligencii, a aby vedeli koordinovane a jednotne operatívne reagovať na situácie na európskom trhu.

Ako uviedlo Slovensko už na pracovných workshopoch, ktoré pre ostatné členské štáty zorganizovalo začiatkom septembra 2022, nachádzame sa v mimoriadne významnom období zrodu nového typu verejných inštitúcií, ktorých komplexnosť a špecifickosť je porovnateľná napríklad s dnes existujúcim dohľadom nad dynamickými finančnými svetmi a s centrálnym bankovníctvom.

Návrh Aktu o umelej inteligencii predložila Európska komisia v apríli 2021. Cieľom je regulovať využívanie umelej inteligencie v rôznych oblastiach, akými sú napr. poskytovanie úverov, vyhodnocovanie spoločenského kreditu občanov na základe ich správania, využívanie biometrickej identifikácie nekalých podprahových techník ovplyvňujúcich ľudské správanie a rozhodovanie, tvorba a šírenie tzv. „deep fakes“, používanie autonómnych dopravných prostriedkov, zdravotnícka starostlivosť a mnohé iné. Ambíciou súčasného českého predsedníctva v Rade EÚ je dospieť k spoločnej pozícií ministrov členských štátov EÚ do konca roku 2022, čo otvorí cestu k záverečným rokovaniam s Európskym parlamentom.