Preskočiť na obsah
22. apríla 2021

Prvý Európsky deň dievčat a žien v IKT – IKT sektor a Slovensko potrebujú viac IKT špecialistiek

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) je partnerom celoslovenského podujatia GIRL´S DAY, ktoré už po ôsmy raz prepája IT firmy a organizácie so stredoškoláčkami po celom Slovensku, aby ich motivovalo k štúdiu informatiky a kariére i podnikaniu v tomto sektore. Podujatie je súčasťou osláv Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT, ktorý sa oslavuje na celom svete vždy v štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci a tento rok pripadlo na 22. apríla. Na Slovensku ho od začiatku organizačne zastrešuje občianske združenie Aj Ty v IT a aj napriek pretrvávajúcej pandemickej situácii združenie pripravilo program, ktorý dievčatám priblíži informácie z pozadia IT firiem, aj osobné skúsenosti žien a dievčat, ktoré už v IT pracujú alebo ho študujú.

 

Prvý ročník Európskeho dňa dievčat a žien v IKT sa koná dnes, 22. apríla 2021 ako súčasť záväzku krajín EÚ prijatého v ministerskej deklarácii o digitálnych ženách z 9. apríla 2019, ku ktorej sa pridala aj Slovenská republika.

 

„Európsky deň dievčat a žien v IKT zviditeľňuje problémy a ich možné riešenia, s ktorými sa dievčatá pri príprave na IKT povolanie, a ženy v IKT sektore stretávajú a zvyšuje povedomie o možných príležitostiach na trhu práce v tomto rapídne sa rozvíjajúcom strategickom sektore. Stojíme za dievčatami a ženami Európy v dobe digitálnej transformácie a pripájame sa k Európskej komisii a členským štátom EÚ pri vyzdvihnutí dôležitosti tohto osvetového dňa,“

vyhlásila podpredsedníčka vlády Veronika Remišová, ktorá sa s niektorými účastníčkami podujatia GIRL´S DAY osobne stretne.

Ženy predstavujú 52% európskej populácie, a napriek svojmu väčšinovému zastúpeniu v populácii, zastupujú len 18% IKT špecialistov v IKT sektore, a zároveň menej žien a dievčat dosahuje pokročilý stupeň digitálnych zručností. Tento nežiadúci jav je viditeľný v štatistických údajoch práve v dobe, keď dopyt po pokročilých digitálnych zručnostiach rastie na celom svete vrátane Slovenska a EÚ. Podľa indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (Digital Society and Economy Index 2020) sa až 64% veľkých podnikov a 56% malých a stredných podnikov, ktoré v roku 2018 najali IKT špecialistov  a špecialistiek vyjadrilo, že je veľmi ťažké obsadiť IKT pracovné miesta práve kvôli nedostatku IKT špecialistov a špecialistiek s požadovanými digitálnymi zručnosťami.

Girl ́s Day je pre nás každoročne oslavou príležitostí, ktoré sa otvárajú pre dievčatá v oblasti technológií. Na základe získanej spätnej väzby od stredoškoláčok vieme, že ich úvahy o budúcom smerovaní Girl ́s Day naozaj ovplyvnil. Usilovali sme sa, aby sme aj tento rok pripravili podujatie s lákavým a inšpiratívnym programom. Ďakujeme všetkým partnerom, ktorí nás podporujú pri tejto ceste za objavovaním ženského potenciálu,“ uviedla zakladateľka a riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

MIRRI SR je už druhý rok partnerom tohto projektu, ktoré organizuje občianske združenie Aj Ty v IT za účasti IT firiem a organizácií pod záštitou Slovenskej komisie pre UNESCO. „Vytváraním takýchto partnerstiev, ktoré zviditeľňujú a riešia celospoločenské problémy, s ktorými sa naši občania stretávajú každý deň, realizujeme našu víziu formy spolupráce so súkromným sektorom, inštitúciami v oblasti vzdelávania a predstaviteľmi občianskych združení. Digitálna doba je o tímovej spolupráci.“ dodala podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.

V rámci daného podujatia sa stovky stredoškoláčok dozvedeli odpovede na otázky prečo je potrebné rozumieť digitálnym technológiám a kedy nás nakopne neúspech. Na motivačných príbehoch piatich rečníčok a rečníka bolo znázornené, že aj neúspech ich môže niečo zásadné naučiť a niekedy dokonca aj nasmerovať k budúcej kariére. Naprieč celým programom mohli dievčatá zároveň zbierať indície do tematickej virtuálnej escape room, v ktorej mohli vyhrať aj zaujímavé ceny.

Viac informácií o Európskom dni dievčat a žien v IKT sa je možné dozvedieť na nasledujúcej stránke Európskej komisie:

https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/events/eu-countries-celebrate-first-european-girls-and-women-ict-day

 

 

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim