Preskočiť na obsah
10. júna 2021

Spoluprácu v oblasti blockchain posilní aj Memorandum o spolupráci

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) a občianske združenie Blockchain.Slovakia podpísali začiatkom júna Memorandum o spolupráci. Jeho cieľom je priniesť lepšiu spoluprácu pri budovaní, testovaní a nasadzovaní európskej blockchainovej infraštruktúry (EBSI) na Slovensku.    

Obe strany sa v memorande dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, deklarovali ochotu a potrebu vzájomne spolupracovať pri podpore aplikácie Európskej infraštruktúry blockchainových služieb (EBSI) a prevádzkovaní národného uzla na Slovensku. Rovnako deklarovali spoluprácu pri navrhovaní legislatívnych úprav a príprave strategických materiálov. Súčasťou spolupráce je aj realizácia popularizačných a vzdelávacích aktivít pre odbornú i laickú verejnosť, či verejných zamestnancov.

EBSI je distribuovaná sieť uzlov naprieč celou Európou, ktorá je založená na technológii blockchain. Predstavuje inovatívne riešenie aj pre implementáciu digitálnych služieb pre občanov a firmy na jednotnom trhu Európskej únie. EBSI vzniklo ako spoločná iniciatíva Európskej komisie a Európskeho blockchainového partnerstva, ktorého signatárom sa stalo v roku 2018 aj Slovensko, s cieľom poskytovať bezpečné cezhraničné digitálne služby. Momentálne sa v EBSI testuje niekoľko pilotných projektov, ako napríklad notarizácia, univerzitné diplomy, európska autonómna identita či elektronický prístup k projektu európskeho sociálneho zabezpečenia.

Vďaka participácii a partnerstvu s odbornou verejnosťou možno Slovensko už teraz zaradiť medzi popredné európske krajiny v testovaní pilotných projektov v európskej  blockchainovej infraštruktúre.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim