Preskočiť na obsah
6. septembra 2021

Vicepremiérka Remišová: Spolupracovať s Estónskom budeme v oblasti digitálnych služieb aj v boji proti kybernetickým hrozbám

Na Slovensku vzniknú simulačné centrá kybernetických útokov

Medzinárodná spolupráca pri riešení digitálnych výziev dneška  je dôležitým predpokladom na úspech. Počas pracovnej cesty v Estónsku to zdôraznila podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. Spolu s expertným tímom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR rokovala v Talline s predstaviteľmi estónskej vlády a inštitúcií, ktoré majú v pobaltskej krajine na starosti informatizáciu.

„Estónsko je dnes v informatizácii štátu a zavádzaní digitálnych inovácií vzorom pre celú Európu. Žiaľ, v uplynulej dekáde sa informatizácia a digitalizácia na Slovensku neuberali dobrým smerom a miesto prinášania efektívnych služieb a riešení pre občanov, slúžila veľakrát na prelievanie verejných financií do vreciek oligarchov. Cieľom našich rokovaní je odštartovať funkčnú spoluprácu s Estónskom medzi expertnými tímami. Máme eminentný záujem úzko spolupracovať vo všetkých oblastiach, kde to môže byť pre Slovensko prínosné a tiež ponúkame našu expertízu pre budúce spoločné projekty,“ povedala ministerka Remišová po rokovaní s estónskym ministrom hospodárstva a informačných technológií Andresom Suttom.

Vicepremiérka ocenila prístup estónskej vlády a s ministrom Suttom sa dohodli na ďalších krokoch, ktoré budú nasledovať a mali by vyústiť do oficiálnej spolupráce medzi oboma krajinami v oblasti informatizácie a digitalizácie. Slovensko ponúklo svoje skúsenosti napríklad z budovania Európskej kvantovej komunikačnej infraštruktúry, siete Európskych centier digitálnych inovácií, testovania blockchainovej infraštruktúry či budovania superpočítača, ktorý bude založený na novej architektúre procesorov.

Na rokovaniach v Talline rezonovali tiež otázky kyberhrozieb. Vicepremiérka Remišová o tejto téme hovorila s predstaviteľmi Centra pre kybernetickú obranu Severeotlantickej aliancie (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence). Toto centrum sídli práve v Estónsku a jeho úlohou je vzdelávať expertov štátov NATO v oblasti kyberbezpečnosti.

„Stále pribúdajú nové hrozby a nové formy útokov, na ktoré musíme byť pripravení adekvátne reagovať. Kľúčovým faktorom v boji proti kyberhrozbám je vyškolený, skúsený a odborne zdatný personál, ktorého je však akútny nedostatok,“ povedala vicepremiérka Remišová. V rámci Plánu obnovy  a odolnosti má jej ministerstvo, ktoré zodpovedá za informatizáciu štátu, ambície vybudovať a skvalitniť spoluprácu v tejto oblasti s akademickou obcou. „Odborne vyškolených, certifikovaných ľudí je málo a ich platové ohodnotenie vo verejnej správe nie je porovnateľné s civilnou sférou. Preto pripravujeme zavedenie riešení, ktoré sa už osvedčili aj v Estónsku. Môže ísť napríklad o  laboratórne virtuálne pracoviská na simuláciu kyberútokov,“ uviedla ministerka.

MIRRI SR pripravuje spoluprácu s vysokými školami v Bratislave, Žiline, Košiciach, či s Akadémiou ozbrojených síl SR. „Na akademickej pôde chceme vytvoriť minimálne tri kompetenčné centrá na vzdelávanie pracovníkov štátnej správy. Činnosť týchto centier bude úzko koordinovaná so špecialistami v oblasti kybernetickej bezpečnosti vrátane súkromnej sféry a špecializovaných spoločností, ktoré sa tomu venujú. Rovnako plánujeme využívať služby hackathonov na otestovanie inovatívnych riešení, ale aj na novo zavádzané systémy a aplikácie tak, aby sa odhalila ich zraniteľnosť ešte počas testovania a nie až v ostrej prevádzke.“ Podľa Remišovej rokovania v Talline pripravili pôdu pre spoluprácu slovenských centier excelentnosti s centrom NATO v Estónsku.

„Veľkou inšpiráciou pre to, ako prepojiť vzdelávanie v oblasti IT a komunikácií so súkromným sektorom a potrebami štátu, je tiež Tallinská univerzita technológií. Jej odborníci a študenti sa podieľali na zavádzaní mnohých inovácií do praxe. Verím, že spolupráca so slovenskými univerzitami, ktorých predstavitelia tu s nami v Estónsku  tiež sú, podporí inovačný potenciál na Slovensku,“ dodala Remišová.

V utorok sa podpredsedníčka vlády zúčastní na európskom digitálnom samite Tallinn Digital Summit, na ktorom bude diskutovať s ministrami pre informatizáciu Holandska, Japonska či Nového Zélandu.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim