Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Spolupracovať s Estónskom budeme v oblasti digitálnych služieb aj v boji proti kybernetickým hrozbám

Na Slovensku vzniknú simulačné centrá kybernetických útokov

Medzinárodná spolupráca pri riešení digitálnych výziev dneška  je dôležitým predpokladom na úspech. Počas pracovnej cesty v Estónsku to zdôraznila podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. Spolu s expertným tímom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR rokovala v Talline s predstaviteľmi estónskej vlády a inštitúcií, ktoré majú v pobaltskej krajine na starosti informatizáciu.

„Estónsko je dnes v informatizácii štátu a zavádzaní digitálnych inovácií vzorom pre celú Európu. Žiaľ, v uplynulej dekáde sa informatizácia a digitalizácia na Slovensku neuberali dobrým smerom a miesto prinášania efektívnych služieb a riešení pre občanov, slúžila veľakrát na prelievanie verejných financií do vreciek oligarchov. Cieľom našich rokovaní je odštartovať funkčnú spoluprácu s Estónskom medzi expertnými tímami. Máme eminentný záujem úzko spolupracovať vo všetkých oblastiach, kde to môže byť pre Slovensko prínosné a tiež ponúkame našu expertízu pre budúce spoločné projekty,“ povedala ministerka Remišová po rokovaní s estónskym ministrom hospodárstva a informačných technológií Andresom Suttom.

Vicepremiérka ocenila prístup estónskej vlády a s ministrom Suttom sa dohodli na ďalších krokoch, ktoré budú nasledovať a mali by vyústiť do oficiálnej spolupráce medzi oboma krajinami v oblasti informatizácie a digitalizácie. Slovensko ponúklo svoje skúsenosti napríklad z budovania Európskej kvantovej komunikačnej infraštruktúry, siete Európskych centier digitálnych inovácií, testovania blockchainovej infraštruktúry či budovania superpočítača, ktorý bude založený na novej architektúre procesorov.

Na rokovaniach v Talline rezonovali tiež otázky kyberhrozieb. Vicepremiérka Remišová o tejto téme hovorila s predstaviteľmi Centra pre kybernetickú obranu Severeotlantickej aliancie (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence). Toto centrum sídli práve v Estónsku a jeho úlohou je vzdelávať expertov štátov NATO v oblasti kyberbezpečnosti.

„Stále pribúdajú nové hrozby a nové formy útokov, na ktoré musíme byť pripravení adekvátne reagovať. Kľúčovým faktorom v boji proti kyberhrozbám je vyškolený, skúsený a odborne zdatný personál, ktorého je však akútny nedostatok,“ povedala vicepremiérka Remišová. V rámci Plánu obnovy  a odolnosti má jej ministerstvo, ktoré zodpovedá za informatizáciu štátu, ambície vybudovať a skvalitniť spoluprácu v tejto oblasti s akademickou obcou. „Odborne vyškolených, certifikovaných ľudí je málo a ich platové ohodnotenie vo verejnej správe nie je porovnateľné s civilnou sférou. Preto pripravujeme zavedenie riešení, ktoré sa už osvedčili aj v Estónsku. Môže ísť napríklad o  laboratórne virtuálne pracoviská na simuláciu kyberútokov,“ uviedla ministerka.

MIRRI SR pripravuje spoluprácu s vysokými školami v Bratislave, Žiline, Košiciach, či s Akadémiou ozbrojených síl SR. „Na akademickej pôde chceme vytvoriť minimálne tri kompetenčné centrá na vzdelávanie pracovníkov štátnej správy. Činnosť týchto centier bude úzko koordinovaná so špecialistami v oblasti kybernetickej bezpečnosti vrátane súkromnej sféry a špecializovaných spoločností, ktoré sa tomu venujú. Rovnako plánujeme využívať služby hackathonov na otestovanie inovatívnych riešení, ale aj na novo zavádzané systémy a aplikácie tak, aby sa odhalila ich zraniteľnosť ešte počas testovania a nie až v ostrej prevádzke.“ Podľa Remišovej rokovania v Talline pripravili pôdu pre spoluprácu slovenských centier excelentnosti s centrom NATO v Estónsku.

„Veľkou inšpiráciou pre to, ako prepojiť vzdelávanie v oblasti IT a komunikácií so súkromným sektorom a potrebami štátu, je tiež Tallinská univerzita technológií. Jej odborníci a študenti sa podieľali na zavádzaní mnohých inovácií do praxe. Verím, že spolupráca so slovenskými univerzitami, ktorých predstavitelia tu s nami v Estónsku  tiež sú, podporí inovačný potenciál na Slovensku,“ dodala Remišová.

V utorok sa podpredsedníčka vlády zúčastní na európskom digitálnom samite Tallinn Digital Summit, na ktorom bude diskutovať s ministrami pre informatizáciu Holandska, Japonska či Nového Zélandu.