Preskočiť na obsah
19. februára 2020

Vláda schválila program podpory Digitálnej koalície do roku 2022

S úlohami viac ako 80 inštitúcií, ktoré sú členmi Národnej koalície pre digitálne zručnosti a zamestnania Slovenskej republiky (Digitálna koalícia), bude jej členom od začiatku roka pomáhať sekretariát Digitálnej koalície. Nová inštitúcia bude financovaná z prostriedkov spravovaných Úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, a to ročne sumou spolu 513 000 eur.

Digitálna koalícia na podporu digitálnych zručností občanov vznikla v septembri 2017 a postupne sa k nej pridávali nové inštitúcie. Jej cieľom je podporovať rozvoj digitálnych zručností naprieč celým spektrom spoločnosti, a to najmä vďaka prepájaniu jednotlivých aktérov z verejného, súkromného a akademického sektora.

Členmi sú niektoré ministerstvá, ale napríklad aj Štátny inštitút odborného vzdelávania, Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), Združenie miest a obcí Slovenska, Republiková únia zamestnávateľov, Konfederácia odborových zväzov SR, viacero odborných asociácií a združení, univerzít, škôl a súkromných spoločností.

Vďaka plneniu dobrovoľných záväzkov jednotlivých členov, ktorých je momentálne 87 dochádza k lepšiemu prepájaniu potrieb trhu práce a kompetencií a zručností pracovnej sily.

Hlavnou úlohou sekretariátu DK je aktívne pomáhať jednotlivým členom s plnením ich dobrovoľných záväzkov, samotná propagácia aktivít Digitálnej koalície a budovanie osvety o nadchádzajúcich zmenách na trhu práce.

Medzi hlavné činnosti sekretariátu bude patriť  napríklad aj riešenie nedostatku IT špecialistov vo všetkých sektoroch a odvetviach hospodárstva, vo verejnej správe a samospráve. Zameria sa tiež na získavanie zahraničných študentov, absolventov a pracovníkov pre štúdium a prácu v technických, netechnických a IT odboroch a odvetviach, či na prípravu na digitálnu transformáciu vo všetkých sektoroch a odvetviach hospodárstva.

Zdroj: TASR, ÚPVII

 

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim