Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Pomáhame turizmu na Spiši, hrad Ľubovňa čaká rekonštrukcia hradieb a nádvoria za 800 000 eur

Na záchrane národného kultúrneho dedičstva nám záleží. Podpora takmer 800 000 eur smeruje tentoraz na rekonštrukciu Ľubovnianskeho hradu. Dominanta z 13. storočia týčiaca sa nad mestom Stará Ľubovňa sa dočká opravy severovýchodného opevnenia. Z Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, sa zrekonštruuje tiež jedno z nádvorí hradu.

„Bohatstvom slovenských regiónov sú prírodné krásy a kultúrne pamiatky. Hrad Stará Ľubovňa je pýchou severného Spiša a zaslúži si väčšiu pozornosť. Z grantov EHP financujeme obnovu až 19 pamiatok, ktoré sú nielen naším národným kultúrnym dedičstvom, ale zároveň majú potenciál napomôcť rozvoju cestovného ruchu v regiónoch. Pamiatky nielen obnovujeme, ale podporené projekty im tiež vdýchnu nový život a viac ich otvoria návštevníkom,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií  Veronika Remišová, ktorej rezort granty riadi.

Cieľom projektu je rekonštrukcia a obnova severovýchodnej hradby Ľubovnianskeho hradu a zvýšenie bezpečnosti jeho tretieho nádvoria. Súčasne sa pred zosuvom ochráni priľahlé archeologické nálezisko kasární zo 17. storočia. Celá lokalita je totiž v havarijnom stave a hrozí jej samovoľné zničenie. Po obnove návštevníkom hradu predstaví nálezisko stála výstava, plánujú sa tiež vzdelávacie podujatia, vybudovanie sokoliarskeho dvora a prezentácie dobových remesiel.

Projekt realizuje Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni v spolupráci so Základnou školou s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach a občianskym združením Priatelia hradu Ľubovňa a tiež s nórskym partnerom  Múzeom mesta Vardo.

Projekt podrobne predstaví v utorok 30. novembra o 10:00 online otváracia konferencia. Záujemcovia sa do nej môžu zapojiť prostredníctvom aplikácie Zoom.

Pripojiť sa bude dať prostredníctvom linky:

https://us02web.zoom.us/j/84579625439?pwd=YVAvL1ZOR3ZSSDk3S3NOWTNmZm1Hdz09, meeting ID: 845 7962 5439, passcode: 641155.

Hrad Ľubovňa postavili po roku 1292 z iniciatívy uhorského kráľa Ondreja III. V 16. storočí ho prestavali na veľkolepú renesančnú pevnosť. Do jeho histórie sa zapísali členovia významných uhorských i poľských šľachtických rodov – Drugethovci, Kmitovci, Lubomirskí, Raiszovci, Zamoyskí. Viac ako 350 rokov na hrade sídlili poľskí správcovia zálohovanej časti Spiša (1412 – 1769). História hradu má množstvo zaujímavých momentov. Napríklad v polovici 17. storočia chránil poľské korunovačné klenoty a v roku 1768 tu väznili slávneho dobrodruha, grófa Mórica Beňovského. Posledným majiteľom hradu bol poľský šľachtic gróf Ján Zamoyski, ktorý mal za manželku španielsku princeznú Isabellu de Bourbon-Zamoyskú, neter španielskeho kráľa Alfonza XIII.

V súčasnosti je po rozsiahlej a náročnej rekonštrukcii sprístupnený celý areál hradu, vrátane najrozsiahlejšieho objektu, ktorým je renesančný palác. K najcennejším častiam hradu patrí hlavná veža, ktorá sa zachovala ešte zo stredovekých čias. Od mája 2013 je hrad Ľubovňa prístupný aj nevidiacim a nepočujúcim.

Projekt „Obnova hradu Ľubovňa – rekonštrukcia severovýchodnej hradby a 3. nádvoria“ získal podporu 799 550 eur z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021 a zo štátneho rozpočtu SR. Je jedným z 19 aktuálne podporených projektov z programu Kultúra, ktoré sú zamerané na obnovu nehnuteľného kultúrneho dedičstva.

Viac o Grantoch EHP a Nórska na Slovensku nájdete na: http://www.eeagrants.sk/ a http://www.norwaygrants.sk/