Preskočiť na obsah
15. marca 2018

Aj Ty v IT umožní 5-tisíc dievčatám nahliadnuť do sveta programovania

Aj Ty v IT získa ako vôbec prvá nezisková organizácia na Slovensku podporu Google.org, filantropickej vetvy Googlu, aby spopularizovala kariéru v IT medzi mladými dievčatami. Neziskovka sa bude môcť vďaka tomuto financovaniu, ako aj ďalšej pomoci zo strany Googlu vo forme expertízy, nástrojov a dobrovoľníkov zamerať na svoj primárny cieľ, ktorým je práve zatraktívnenie programovania a počítačových vied medzi stredoškoláčkami. Projekt sa však sústredí na celý ekosystém, okrem stredoškoláčok osloví aj rodičov a učiteľov, ktorí majú vplyv na rozhodnutie dievčat o ich budúcom štúdiu a kariére.

Počas trojročného obdobia plánuje Aj Ty v IT osloviť takmer 5-tisíc stredoškoláčok po celom Slovensku prostredníctvom workshopov zameraných na základné programovacie zručnosti a zároveň chce vyškoliť tisíc dievčat v pokročilých programovacích zručnostiach v rámci „Programovacej skupiny“.

„Na jednej strane je IKT sektor najrýchlejšie rastúcim odvetvím. Na druhej strane trpíme veľkým nedostatkom IKT špecialistov. Keď sa pozrieme na súčasnú situáciu, mnohé pracovné pozície už dnes vyžadujú určitú úroveň digitálnych a IKT zručností. Rozšírené o ďalšiu úroveň je v tomto sektore veľký nepomer medzi mužmi a ženami. Všetko to ale začína práve vo veku, keď sa rozhodujeme o svojej budúcnosti, čiže na stredných školách. IKT štúdium je veľmi perspektívnou voľbou, pretože dopyt po špecialistoch z tejto oblasti bude len narastať. Preto si rovnako ako Google.org veľmi cením prácu organizácie Aj Ty v IT a verím, že aj vďaka tomuto projektu bude v budúcnosti v IKT sektore pracovať viac žien,” uviedla k téme Martina Slabejová, generálna riaditeľka sekcie riadenia informatizácie Úradu  podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Zastúpenie žien na pozícii „IKT špecialista“ je na Slovensku najnižšie spomedzi EU-28 (len 9,2%, zdroj (XLXS, 65,4 KB)). IKT sektor však trpí nedostatkom žien na celom svete. Za tým, že nejde o vysnívanú ženskú kariéru, stojí mnoho faktorov. Totiž v momente, kedy sa dievčatá rozhodujú o smerovaní svojho života, sú ešte stále v obklopení spoločenských predsudkov. Ich rozhodnutie určite závisí od toho, aké predmety v škole majú rady, no je tu aj ich sociálne a akademické okolie, ktoré istým spôsobom vplýva na ich rozhodnutie. Nedostatkom digitálnych zručností trpí oveľa vyššie percento žien ako mužov. Následkom čoho prichádzajú ženy o mnohé príležitosti dostupné na pracovnom trhu.

Na Slovensku sa len veľmi malý počet stredoškoláčok rozhodne pre štúdium tzv. STEM predmetov (veda, technológia, inžinierstvo a matematika) na vysokej škole. Na základe štatistík študuje na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a Fakulte riadenia a informatiky UNIZA len 12% študentiek. Aj Ty v IT sa snaží túto situáciu pozitívne zmeniť tým, že svoje aktivity zameriava práve na stredoškoláčky, ktoré sa rozhodujú o svojej budúcnosti. Svojím projektom sa snažia osloviť dievčatá a umožniť im prístup k technologickému vzdelaniu a základným IT zručnostiam.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim