Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Členské štáty sa zhodli na záveroch Rady k Akčnému plánu pre elektronickú verejnú správu

V dobe neustálych inovácií v oblasti digitálnych technológií sa verejnému sektoru stále ťažšie drží krok so súkromným sektorom. To vyvoláva napätie medzi štátmi a verejnosťou, ktorá má pocit, že za vynaložené verejné zdroje nedostáva dostatočnú protihodnotu. Preto sa členské štáty a Európska komisia zaviazali prispieť k prosperujúcej a inovatívnej digitálnej Európe ambicióznymi úlohami uvedenými v novom Akčnom pláne pre elektronickú verejnú správu (eGovernment) na roky 2016 až 2020. Učinili tak dnes schválením záverov Rady k Akčnému plánu na Rade ministrov pre všeobecné záležitosti pod taktovkou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Ide tak o prvý výrazný príspevok Slovenska k agende Digitálneho jednotného trhu.

“Som rád, že sa nášmu predsedníckemu tímu podarila úspešne nájsť dohoda medzi ostatnými členskými krajinami k budúcim moderným elektronickým službám verejných správ v Európe, ktoré by mali kvalitou aj rozsahom dobehnúť služby dnes bežne ponúkané privátnym sektorom. Nové cezhraničné elektronické služby otvoria na diaľku a z pohodlia Vašej obývačky doposiaľ len komplikovane dostupné služby zahraničných verejných organizácií, ako sú napríklad rôzne úrady, knižnice, múzeá, či archívy a prispejú nielen ku komfortu nášho občana a podnikateľa, ale tiež k plne fungujúcemu digitálnemu jednotnému trhu. Dohoda členských krajín v týchto záveroch Rady nastavila vysoký štandard pre všetky administratívy v EÚ, čo slovenské predsedníctvo považuje za dôležitý krok vpred,“ povedal Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu.

Víziou Akčného plánu do roku 2020 je verejná správa v EÚ, ktorá bude otvorená, efektívna a inkluzívna a ktorá bude poskytovať cezhraničné, personalizované a používateľsky prívetivé elektronické verejné služby všetkým občanom a podnikateľom EÚ. Pri dizajne a poskytovaní lepších služieb sa budú využívať inovatívne prístupy a moderné digitálne technológie v súlade s potrebami a požiadavkami občanov a podnikateľov. Orgány verejnej správy budú využívať príležitosti, ktoré ponúka nové digitálne prostredie, na uľahčenie a spríjemnenie života občanov a podnikateľov. Pri tejto modernizácií sa aplikujú princípy ako:

Cezhraničné digitálne služby ako štandard, teda občania a podnikatelia si budú môcť všetko vybaviť online, bez potreby návštevy úradov, aj keď napríklad žijú a pracujú v rôznych krajinách EÚ,
Jedenkrát a dosť na európskej úrovni, čo znamená, že občania a podnikatelia nebudú musieť žiadnemu úradu v EÚ oznamovať tú istú skutočnosť dvakrát,
Dôveryhodnosť a bezpečnosť na prvom mieste, vďaka čomu sa občania a podnikatelia nemusia obávať straty svojho súkromia alebo zneužitia svojich údajov či identity.
Akčný plán pre eGovernment na roky 2016 až 2020 po novom umožňuje dopĺňanie nových úloh po zhode členských štátov alebo na základe dobrých nápadov od občanov a podnikateľov na platforme participácie egovernment4eu. Ďalšou novinkou je vznik európskeho riadiaceho výboru pre Akčný plán eGovernmentu, ktorý bude zohrávať kľúčovú úlohu v rozvoji moderných verejných správ schopných reagovať na výzvy 21. storočia. Výbor po prvý raz zasadne v Bratislave počas konferencie Digital Assembly 28. až 29. septembra 2016.