Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Digitálna koalícia na výročnom zasadnutí ocenila najaktívnejších členov za rok 2018

Predstavitelia a členovia Digitálnej koalície – Národnej koalície pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky sa dnes stretli na výročnom zasadnutí, ktoré sa konalo na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave. Hlavnými bodmi programu boli odpočet plnenia záväzkov Digitálnej koalície, prezentácia pristupujúcich členov a odovzdanie ocenení Digitálna jednotka 2018.

Výročného zasadnutia sa zúčastnili predseda vlády SR a čestný predseda Digitálnej koalície Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a predseda predstavenstva Digitálnej koalície Richard Raši, prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska a predseda výkonného výboru Digitálnej koalície Mário Lelovský a zástupcovia členských subjektov. Hostiteľom podujatia bol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Digitálna koalícia má k dnešnému dňu 67 členov, ktorí spolu deklarovali 208 záväzkov k zlepšeniu digitálnej konkurencieschopnosti Slovenska. Novými členmi koalície sa stali a svoje záväzky deklarovali spoločnosti Tatrabanka, TREXIMA, itStep, Súkromné banskobystrické gymnázium, SOŠ Ostrovského v Košiciach, SOŠ Stará Turá, SOŠ technická Vráble, SPŠ Murgaša v B. Bystrici, SPŠE N. Zámky, Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave, Paneurópska vysoká škola v Bratislave, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, RTVS a Digitálna inteligencia o.z.

V uplynulom roku sa členom Digitálnej koalície podarilo zrealizovať niekoľko dôležitých aktivít a projektov, podieľali sa napríklad na príprave, finalizácii a schválení Akčného plánu inteligentného priemyslu SR v úzkej spolupráci Ministerstvom hospodárstva SR.

Nemenej dôležitou je aj spolupráca viacerých členov koalície na príprave Stratégie digitálnej transformácie Slovenska z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Členovia Digitálnej koalície podporili vybudovanie centra excelencie pre umelú inteligenciu, ktoré vzniká na pôde Slovenskej technickej univerzity pod záštitou Fakulty informatiky a informačných technológií STU a IT Asociácie Slovenska. Zámerom je vytvorenie atraktívneho vedeckého prostredia, ktoré priláka expertov z tejto oblasti a umožní transfer poznatkov
do praxe.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spolu so zamestnávateľmi  pripravilo projekt nového systému overovania a certifikácie digitálnych zručností, ktorý by mal byť aplikovaný v priebehu troch rokov.

Príkladom kvalitnej spolupráce medzi IT firmami, Centrom zdieľaných služieb pri Americkej obchodnej komore, úradom R. Rašiho a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR je organizácia úspešného podujatia Work in Slovakia – Good Idea! na slovenskom zastupiteľstve v Londýne, počas ktorého vládni predstavitelia spoločne so zástupcami významných IT spoločností Slovenkám a Slovákom žijúcim v Spojenom kráľovstve prezentovali desiatky pracovných pozícií v sektore informačno-komunikačných služieb a motivovali ich k návratu na Slovensko.

Aktivitou Digitálnej koalície s podporou Republikovej únie zamestnávateľov je tiež komplexná analýza a návrh opatrení pre zlepšenie stavu výučby matematiky na slovenských základných a stredných školách.

Digitálna koalícia zaznamenala odozvu aj v zahraničí. Predstavitelia Európskej komisie a Riadiacej rady digitálnych koalícií Európy potvrdili na decembrovej konferencii vo Viedni nevyhnutnosť ďalšieho rozvoja národných digitálnych koalícií a pochválili slovenskú Digitálnu koalíciu za jej iniciatívu vedúcu k vytvoreniu komunikačného prostredia a kooperácie medzi koalíciami naprieč celou Európou.

„Digitálna koalícia je silnou a etablovanou značkou a považujem ju za jedinečnú platformu. Zároveň oceňujem otvorený dialóg medzi štátom a odbornou i laickou verejnosťou, ktorej leží na srdci ďalší rozvoj Slovenska v oblasti digitálnej a dátovej ekonomiky. Musíme si uvedomiť, že digitálna transformácia sa týka všetkých sektorov našej spoločnosti a podľa štúdie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sme jednou z ekonomík, ktoré budú najviac  ovplyvnené automatizáciou, keďže viac ako 40% pracovných miest je dnes možné automatizovať,“ vyhlásil podpredseda vlády Richard Raši. Podľa neho to však nie je dôvod na obavy, ale skôr príležitosť na transformáciu slovenskej ekonomiky a budovanie silného a konkurencieschopného digitálneho hospodárstva.

„Dnes žijeme v dobe instantného spravodajstva, rýchleho rozhodovania a technickej náročnosti. A týmto požiadavkám sa musíme prispôsobiť. Tak, aby sme dokázali využívať potenciál a limitovať negatívne externality,“ zdôraznil počas svojho príhovoru minister Miroslav Lajčák.

 „Som presvedčený, že Digitálna koalícia potvrdila, že je životaschopným a perspektívnym projektom. Teší ma, že zaznamenávame kontinuálny nárast členskej základne, v r. 2017 sme začínali s 21 členmi, dnes je v Digitálnej koalícii už 67 subjektov. Spätne hodnotím založenie koalície ako veľmi prospešný krok a aj vďaka jej vzniku a rozvoju spoločných aktivít sa nám podarilo posunúť digitálnu transformáciu na Slovensku vpred,“ uviedol prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska a predseda výkonného výboru Mário Lelovský.

Poznámka

Digitálna koalícia – Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky vznikla v septembri 2017 na základe iniciatívy Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a IT Asociácie Slovenska. Mobilizuje organizácie a inštitúcie pre spoločný postup pri riešení nedostatku digitálnych zručností a spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť občanov Slovenska všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike. Základným princípom Digitálnej koalície je iniciatíva, v rámci ktorej si členovia stanovujú dobrovoľné záväzky na zlepšenie úrovne digitálnych zručností na Slovensku a následne spolupracujú na ich plnení. Členstvo v Digitálnej koalícii je pre každého člena dobrovoľné a bezplatné. Viac informácií nájdete na webe www.digitalnakoalicia.sk.