Preskočiť na obsah
13. novembra 2018

Jesenná ITAPA: Antibyrokratický balíček ušetril za dva mesiace občanom takmer 140-tisíc eur

Okrem financií, ušetrených na poplatkoch, zákon proti byrokracii priniesol občanom aj množstvo času, ktorý by inak strávili vybavovaním na úradoch. Uviedol to podpredseda vlády SR pre investície informatizáciu Richard Raši na otvorení jesenného kongresu ITAPA, ktorý sa zaoberá najnovšími trendmi v oblasti eGovernmentu a riešeniami digitalizácie spoločnosti.

„Za prvé dva mesiace fungovania zákona proti byrokracii občania Slovenskej republiky ušetrili na poplatkoch 139-tisíc eur a približne 12-tisíc hodín svojho času, ktorý by inak strávili na úradoch vybavovaním rôznych formulárov,“ povedal vicepremiér. „Verím, že takto by mala vyzerať moderná komunikácia medzi občanom a štátom,“ dodal.

Od 1. septembra 2018 už občania nemajú povinnosť nosiť na úrady výpisy z obchodného či živnostenského registra a výpisy z listu vlastníctva. Inštitúcie si všetky tieto výpisy vyhľadávajú samy. „Novinkou v priebehu niekoľkých dní bude aj kópia z katastrálnej mapy, a od nového roka výpis z registra trestov,“ priblížil Raši. Inštitúcie získavajú výpisy pomocou portálu OverSi, ktorý jeho úrad  spustil pred dvoma mesiacmi.

Podpredseda vlády sa pri hodnotení súčasného stavu eGovernmentu na Slovensku vyjadril aj k téme delenia štátnych ITK zákaziek a problémov s autorskými právami, kde sa zatiaľ nenašiel konsenzus. Uviedol, že delenie zákaziek ešte nie je doriešené, preto nie je ani súčasťou pripravovanej koncepcie. Delenie je však nevyhnutné všade, kde je to možné a kde to neohrozí celok.

Richard Raši skonštatoval, že v zákone, ktorý by mal byť v najbližšom čase predložený na vládu, má byť zabezpečené, aby veľký projekt alebo projekt, ktorý nepozostáva len z dodania jedného funkčného celku, bol z hľadiska dodania rozdelený na čiastkové plnenia. “To, čo sa vyčítalo úradu, je dané priamo v návrhu zákona, ktorý už len ide do vlády,” zdôraznil s tým, že zákon ešte potrebuje doriešiť doložku vplyvov.

Zdroj: ÚPVII, TASR, SITA

Videozáznam z tlačového brífingu na kongrese ITAPA

Pozn.:

Podujatia ITAPA (Information Technologies & Public administration – Informačné technológie a verejná správa) už 17. rok prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých prestížnych akcií. Jesenný dvojdňový medzinárodný kongres ITAPA sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim