Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

K zlepšeniu výsledkov IT Fitness testu prispeje IT Akadémia

Z porovnaní výsledkov IT Fitness Test 2017 a 2015 vyplýva, že u účastníkov starších ako 15 rokov klesla priemerná úspešnosť o približne tri percentá. Pokles je evidentný aj u žiakov základných škôl. Ukazujú to výsledky šiesteho ročníka testovania, do ktorého sa od apríla do júna 2017 zapojilo vyše 26 000 respondentov.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini sa kriticky vyjadril k výsledkom testovania aj k príprave kvalifikovanej pracovnej sily pre potreby trhu práce. „ Ak máme nedostatok IT zručných ľudí – a aj dnes je na Slovensku k dispozícii viac ako 10-tisíc pracovných miest, kde sa ponúkajú veľmi dobré platy – ale nenájdeme dobre pripravených ľudí, tak niečo je problém,” upozornil vicepremiér.

So štátnou tajomníčkou Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR Oľgou Nachtmannovou sa Pellegrini zhodol na tom, že školy a učitelia potrebujú kvalitnú prípravu a podmienky pre moderné efektívne vyučovanie informatiky na školách a k vyučovaciemu procesu by sa mali vyjadrovať predovšetkým odborníci. Obaja považujú digitálnu gramotnosť za významnú pre uplatnenie sa na trhu práce a ocenili IT testovanie ako príklad spolupráce rezortu a zamestnávateľov.

Testovania sa zúčastnilo 458 stredných škôl a 590 základných škôl. Cieľom bolo overiť digitálne kompetencie a zručnosti žiakov základných a stredných škôl a testovanie IT zručností učiteľov. Podľa prvého viceprezidenta IT Asociácie Slovenska Mária Lelovského záujem o túto formu testovania rastie na Slovensku aj v zahraničí. „Ďalší ročník budeme pripravovať spolu s kolegami z Estónska, Českej republiky, rokujeme aj s ukrajinskými a ruskými partnermi,“ dodal Lelovský a zároveň poukázal na klesajúcu úroveň výsledkov testovania. „Výsledky veľmi jasne ukazujú, že absolventi stredných škôl nie sú v oblasti informatiky dostatočne pripravení na prax a nemajú potrebné digitálne zručnosti, ktoré od nich budúci zamestnávatelia očakávajú,” uzavrel M. Lelovský.

Podľa ITAS testy preukázali zníženie úspešnosti v kategórii kancelárske nástroje. V teste pre základné školy bola najnižšia úspešnosť 21,79 %, čo je v porovnaní s rokom 2016 pokles o takmer 20 percentuálnych bodov. Z výsledkov ďalej vyplýva, že žiaci majú okrem kategórie internet rezervy vo všetkých ostatných kategóriách. V oblasti bezpečnosť majú problém s kritickým myslením a analýzou textu. Lepšie sa však orientujú v nastavení súkromia aplikácií v smartfóne. V novej kategórii online marketing mali rovnako slabšie výsledky a rezervy.

„IT Fitness Test je neoceniteľným nástrojom na testovanie digitálnych zručností Slovákov a zároveň veľkou motiváciou na ich zlepšovanie. Je to dôležité v  čase, kedy si takmer 90 percent všetkých pracovných miest v EÚ vyžaduje aspoň základný stupeň digitálnych zručností. Test hĺbkovo sleduje nielen vedomosti, ale aj samotnú prácu a vyhľadávanie na internete, či schopnosť posúdiť dôveryhodnosť zdroja. To má vplyv aj na postoj ľudí voči rôznym mýtom a fabuláciám. Preto je namieste zvyšovať povedomie o online dezinformačných kampaniach a falošných informáciách.  Sú totiž ako smog – pokiaľ to nebudeme riešiť, bude neustále hustnúť a bude sa nám zle dýchať,” skonštatoval k výsledkom IT Fitness Testu 2017 vedúci Zastúpenia Európskej komisie Dušan Chrenek.

Podľa vicepremiéra Pellegriniho je na ministerstve školstva, aby pripravilo konkrétne kroky na odporúčania, ktoré vzišli z výsledkov testovania IT Fitness Test 2017, a to častejšie sa venovať úlohám a projektom komplexného charakteru, prepájať poznatky z viacerých oblastí, učiť sa hľadať chyby či používať postup analýzy a syntézy. „Je jednou z mojich priorít, aby primeranú šancu na uplatnenie v digitálnej ekonomike dostal každý občan Slovenska. Preto spoločne s partnermi rozvíjame vzdelávacie projekty ako Digitálna koalícia alebo IT Akadémia. Najviac nádeje vkladám do IT Akadémie, kde bude 2000 učiteľom poskytnutá veľká pomoc a podpora, aby mohli lepšie učiť informatiku,” povedal Pellegrini.

 

Podrobné informácie o výsledkoch testovania, štatistiky, grafy a vyhodnotenie s kľúčovými odbornými závermi nájdete v Súhrnnej správe IT Fitness Test 2017.

Súhrnnú správu si môžete pozrieť aj v prezentácii na SlideShare.

 

Zdroj: TASR, SITA, ITAS, ÚPVII

FOTO: ITAS, ÚPVII