Preskočiť na obsah
8. decembra 2016

Mestá a obce výrazne ušetria pri novom systéme posudzovania eurofondových projektov

Podpredseda vlády SR Peter Pellegrini dnes spolu s podpredsedom NR SR Bélom Bugárom a podpredsedom NR SR Andrejom Hrnčiarom na tlačovom brífingu informovali o novom spôsobe posudzovania eurofondových projektov. Vicepremiér potvrdil, že jeho úrad zaháji v nadchádzajúcich dňoch prípravu novely zákona o čerpaní eurofondov. Vďaka nej bude čerpanie európskych peňazí pre žiadateľov jednoduchšie a administratívy bude výrazne menej. To prinesie aj nemalé finančné úspory.

Nový, dvojkolový systém, bude fungovať efektívnejšie – mesto alebo obec predloží stručne vypracovaný projektový zámer bez toho, aby muselo spracovať rozsiahle a drahé podklady. V ňom popíše cieľ projektu, jeho prínosy pre dané územie a predpokladané oprávnené výdavky. Odborná komisia zámer posúdi a žiadateľovi buď odporučí alebo neodporučí, aby sa projektu ďalej venoval. Následne oznámi žiadateľom, či splnili alebo nesplnili podmienky výzvy.

„Žiadatelia, ktorí budú neúspešní v prvom kole ušetria veľa peňazí pri príprave rozsiahlejšej projektovej dokumentácie, ktorú je potrebné predložiť pri Žiadosti o nenávratný finančný príspevok,“ vysvetlil vicepremiér. Prvé kolo tak bude menej administratívne náročné, čo ocenia najmä menšie obce a samosprávy, ktoré doposiaľ vynakladali nemalé finančné prostriedky, keď sa chceli uchádzať o finančnú podporu z eurofondov. A to aj napriek tomu, že nemali istotu, že im bude projekt schválený. „Pripravovanou novelou chceme docieliť jednak k rýchlejšiemu čerpanie eurofondov, ale najmä efektívnejšie nakladanie s finančnými prostriedkami miest a obcí na Slovensku“, dodal Pellegrini.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim