Preskočiť na obsah
13. novembra 2017

Národný projekt IT Akadémia má zlepšiť vzdelávanie v oblasti informatiky a prírodných vied

IT Akadémia – Vzdelávanie pre 21. storočie pripraví mladých ľudí na potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na profesie v oblasti informatiky a informačno-komunikačných technológií (IKT). Dnes tento národný projekt slávnostne odštartoval na tzv. „Kick off meeting-u“ v Bratislave. 

“Ide o projekt, kde sa prvýkrát zapoja žiaci základných a stredných škôl, ale aj študenti vysokých škôl až po samotnú prax. Projekt sa bude venovať aj samotným učiteľom, pretože ak chceme mať na Slovensku dostatok dobre pripravených ľudí, ktorí budú schopní si nájsť dobre platené miesto na pracovnom trhu, bez toho, aby sme mali dobre pripravených učiteľov, to nepôjde,” povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Podľa jeho ďalších slov musí Slovensko už dnes rozmýšľať, akým problémom bude čeliť za 15 rokov a na tieto trendy musí reagovať. Pellegrini poznamenal, že budúcnosť krajiny je v prepojení automobilového priemyslu s IT prostredím.

Celkový rozpočet národného projektu je 21, 046 596,77 eura, pričom nenávratný finančný príspevok (NFP) zo štrukturálnych fondov EÚ je vo výške 20 672 504,80 eura. Na aktivitách národného projektu sa bude podieľať minimálne 300 základných škôl, 200 stredných škôl a 5 univerzít. Spolu sa doň zapojí vyše 36 000 žiakov a študentov, ako aj približne 2 100 učiteľov. Termín ukončenia projektu je stanovený na október 2020.

Ako pripomenul podpredseda vlády SR Peter Pellegrini, spustením IT Akadémie sa plní jeden zo záväzkov Digitálnej koalície, založenej v septembri 2017. „Dnešný kick-off zvýrazňuje odhodlanie tvorcov projektu doviesť ho o tri školské roky do úspešného konca. Pevne verím, že výsledkom tohto úsilia bude množstvo mladých technikov, vedcov a informatikov, ale aj techničiek, vedkýň a informatičiek pripravených uplatniť sa na trhu práce,“ dodal vicepremiér.

Na podujatí sa okrem vicepremiéra Pellegriniho zúčastnili vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek, štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová, prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska a viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský a ďalší predstavitelia spolupracujúcich vysokých škôl a organizácií.

——————–

Pozn.: Súčasťou slávnostného podujatia bolo aj ocenenie víťazov súťaže Networking Academy Games 2017  a tiež mladých členov robotického tímu COMPOTES, ktorí v tomto roku zvíťazili na majstrovstvách v robotickom futbale na Slovensku, v Slovinsku, v Taliansku a v Japonskej Nagoji získali 1. miesto za najlepšiu prezentáciu.

ZDROJ: ÚPVII a TA SR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim