Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

OZNAM: Verejné pripomienkovanie dopytovej štúdie uskutočniteľnosti „Riadenie IT aktív vo verejnej správe“

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) sprístupňuje na verejné pripomienkovanie štúdiu uskutočniteľnosti “Riadenie IT aktív vo verejnej správe” v rámci dopytovo-orientovanej výzvy „Lepšie využívanie údajov inštitúciami verejnej správy“, ktorej cieľom je zefektívniť vynakladanie finančných prostriedkov v oblasti nákupu a správy IT aktív verejnej správy. Dokumenty, ktoré nájdete v tomto článku, je možné pripomienkovať verejnosťou do 04.11.2019.

Cieľom projektu je stanoviť rámec pre rozvoj centralizácie a optimalizácie riadenia IT aktív v organizáciách verejnej správy vychádzajúci z cieľov a priorít Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy – strategického dokumentu vypracovaného ÚPPVII, ktorý určuje princípy budovania eGovernment cloudu na Slovensku v rámci nasledujúcich relevantných oblastí: Finančný manažment, Verejné obstarávanie, Manažment vnútorných úloh, Správa IKT a Vnútorná kontrola a audit.

Dôvody projektu:

Organizácie štátnej a verejnej správy vynakladajú nemalé finančné prostriedky na nákup hardvéru a softvérových licencií s cieľom využívať softvérové aplikácie alebo informačné systémy. Takto vynaložené výdavky predstavujú nezanedbateľnú časť rozpočtu organizačných jednotiek organov verejnej moci (ďalej len „OVM“) zodpovedných za spravovanie a obstarávanie informačných technológií. Bežnou praxou je, že ich efektívnej správe sa následne už nevenuje dostatočná pozornosť. V dôsledku toho organizácie v mnohých prípadoch nemajú dostatočný prehľad o skutočnom využívaní hardvéru (a jeho životnom cykle) a softvérových licenciách, a ani o skutočnej potrebe využívania jednotlivých softvérov (ďalej len „SW“) alebo informačných systémov a súvisiacej licenčnej potrebe. Takýto stav vytvára podmienky pre neefektívne hospodárenie a správu IT majetku štátu.

Najmä pri SW licenciách je bežný stav taký, že organizácie buď platia za licencie, ktoré nepotrebujú, príp. majú licencií nedostatok, čím dochádza k nesúladu s licenčnými podmienkami SW výrobcu. Vyplýva to najmä zo skutočnosti, že po úvodnom nákupe licencií (napr. v prípade realizácie interných projektov rozširovania alebo zmeny IT infraštruktúry) sa ich následnej správe nevenuje dostatočná, resp. žiadna pozornosť. Samotní SW výrobcovia sú si vedomí situácie predstavujúcej nesúlad s licenčnými podmienkami SW výrobcu, a preto najmä v posledných rokoch výrazne zvyšujú intenzitu softvérových auditov, ktoré pre nich predstavujú ďalší zdroj príjmov. Táto prax, samozrejme, neobchádza ani Slovenskú republiku, a „vďačným“ cieľom takýchto auditov sú práve OVM.

Z pohľadu dlhodobého dopadu projekt prispeje k:

  • Zvýšeniu udržateľnosti, dostupnosti a kvality informácií o IT majetku, čo umožní efektívne sa rozhodovať o racionalizácii IT majetku a IT zdrojoch v rámci OVM a zároveň presne vypočítať celkové náklady na vlastnenie (Total Cost of Ownership, TCO) a návratnosť majetku v používaní.
  • Efektívnemu vynakladaniu finančných prostriedkov na hardvér, softvér a softvérovú podporu pre tie licencie, ktoré sa skutočne využívajú na základe lepšieho prehľadu o IT majetku, ktorý sa používa.
  • Sledovaniu nákladov vynaložených na IT majetok s cieľom porovnať cenové relácie, uplatňovanie zliav, možnosti využitia dostupných štandardných riešení, sledovania objednávok a pod.
  • Efektívnemu monitorovaniu a vyhodnocovaniu licenčnej pozície softvéru. Garancia licenčného súladu OVM, čo vedie k eliminácii poškodenia reputácie v prípade právneho sporu.
  • Nižšiemu riziku záujmu z pohľadu externého licenčného auditu.
  • Zvýšenej kvalite, granularite a spoľahlivosti údajov, ktoré zlepšia celkový proces plánovania IT majetku, ako aj proces plánovania IT rozpočtu. Zníži sa celková redundancia v celom OVM, a to prostredníctvom využívania štandardizovanej stratégie riadenia IT majetku, politík, procesov a nástrojov.
  • Prerozdeleniu dostupných softvérových licencií v prípade presunutia, resp. vyradenia hardvéru.
  • Zvýšenej miere ochrany pred bezpečnostnými hrozbami v dôsledku kontroly nainštalovaného softvéru.
  • Výraznému zefektívneniu vynakladania finančných prostriedkov v oblasti nákupu a správy IT aktív,
  • Zavedeniu jednotných pravidiel pre správu IT majetku v rámci OVM,
  • Zabezpečeniu kontroly nad vynaloženými finančnými prostriedkami a prípadnými rizikami počas ich životného cyklu,
  • Vyššej transparentnosti – kto, kde a ako využíva IT majetok v OVM

Dopytová štúdia uskutočniteľnosti, CBA sú k dispozícii v nižšie uvedených dokumentoch.

Pripomienky k štúdii uskutočniteľnosti je možné zaslať v dole uvedenom formulári na e-mailovú adresu: itam@vicepremier.gov.sk do 04.11.2019, 17.00 hod.

Dokumenty na stiahnutie:

Štúdia uskutočniteľnosti (PDF, 1,47 MB)

CBA (XLSX, 459 kB)

Formulár na pripomienkovanie (XLSX, 16,4 kB)