Preskočiť na obsah
14. novembra 2017

Pellegrini: Regulácia by mala vedieť reagovať na nové formy podnikania

Témou, ktorou sa treba zaoberať, je aj zdaňovanie digitálnych služieb a nových foriem podnikania. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini to uviedol v rámci 16. ročníka Medzinárodného kongresu ITAPA 2017: Technology & HumanITy. Zároveň zdôraznil, že digitálne služby musia byť dôveryhodné a bezpečné.

„Regulácia musí byť dynamická, musí byť schopná reagovať na rýchle zmeny, pružne, bez toho, aby legislatívny proces trval extrémne dlho. Preto musíme tvoriť aj na európskej úrovni také typy dokumentov, ktoré dávajú len základný rámec, alebo vymedzujú priestor, v akom sa máme hýbať,” vyhlásil vicepremiér.

Témou, ktorou sa treba zaoberať, je podľa neho aj zdaňovanie digitálnych služieb a nových foriem podnikania. „Nemôžeme tolerovať, aby sa v našich krajinách generovali zisky, aby naši občania platili za služby, niekomu platili pridanú hodnotu a tento z tej pridanej hodnoty na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku, alebo v Čechách neodvedie ani cent,” upozornil.

V rámci regulácie sa podľa šéfa slovenskej digitalizácie treba vysporiadať aj s oblasťou dát.  „Súkromné spoločnosti zbierajú enormné množstvo dát o našich občanoch, o našom správaní sa. Musíme vážne hovoriť o tom, ako sa s týmito dátami narába, kde sú uchovávané, kto k nim má prístup, kto k nim nemá,” objasnil Pellegrini, ktorý považuje za nevyhnutné zabezpečiť primeranú dôveryhodnosť a bezpečnosť digitálnych služieb, tak, aby nedošlo k strate dôvery v digitálny svet.

Vicepremiér pripomenul, že pred pár dňami vláda SR schválila návrh nového zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorý by mal dať nový rámec tomu, ako v tejto oblasti postupovať ďalej. „Za bezpečnosť informačných systémov a za bezpečnosť v digitálnom svete si však v prvom rade zodpovedá samotný užívateľ, potom samotný rezort, ktorý si prevádzkuje svoje systémy a nad ním niektorá organizácia. Bezpečnosť nevyrieši zákon, vyrieši to len zodpovedné správanie sa v digitálnom svete,”podčiarkol.

Na jesennú ITAPU 2017 pricestovali predstavitelia všetkých krajín V4. Z Poľska prišiel štátny tajomník Krzysztof Szubert, zastupujúci minister pre informatizáciu a vládny splnomocnenec pre jednotný digitálny trh. Českú republiku reprezentoval koordinátor digitálnej agendy z Úradu vlády ČR Ondřej Malý. Štvoricu spíkrov z regiónu V4 doplnil zástupca Maďarska Ákos Péter Mernyei, námestník štátneho tajomníka pre EÚ a medzinárodné vzťahy. Hostia sa vyslovili za užšiu spoluprácu a koordináciu v oblasti digitalizácie vo V4.

Zdroj: ÚPVII, SITA, TASR,

Foto: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim