Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Pri implementácii Agendy 2030 napomôžu aj silné partnerstvá v rámci V4

Pod záštitou podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka sa v rámci slovenského predsedníctva vo V4 na pôde rezortu diplomacie konala medzinárodná konferencia o budovaní partnerstiev za účelom implementácie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj. Na podujatí vystúpila aj námestníčka generálneho tajomníka OSN Mirjana Spoljaric Egger.

Podpredseda vlády R. Raši zdôraznil aké dôležité je zabezpečiť, aby obmedzené zdroje boli umiestnené podľa ich strategického významu.  „Aby bola Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj úspešná, musí byť súčasťou všetkých verejných politík Slovenska, a to na národnej, regionálnej aj lokálnej úrovni. Participovať na nej by mali všetci občania, bez rozdielu veku. Globálne problémy, akými sú klimatické zmeny, zvyšujúca sa sociálna nerovnosť či ekologické problémy sa dotýkajú všetkých nás. Týmto výzvam musíme čeliť spoločne a vytvárať silné partnerstvá. V rámci Vyšehradskej štvorky vidím veľký potenciál pre takéto partnerstvá a vzájomnú výmenu skúsenosti ako postupovať ďalej,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, ktorý v júli 2018 predstavil v OSN prvú dobrovoľnú správu Slovenska o napĺňaní cieľov udržateľného rozvoja, a tiež  predstavil 6 národných priorít.

 „Kľúčová otázka s cieľom naplnenia cieľov udržateľného rozvoja znie, ako zmysluplne skombinovať verejné a súkromné financie. Práve súkromný sektor má potenciál premostiť finančnú medzeru, ktorá sa v súčasnosti odhaduje na niekoľko biliónov €,“ zdôraznil M. Lajčák, ktorý vyzval prítomných zástupcov štátnej a miestnej správy a samosprávy, mimovládnych organizácií a súkromného sektora k hľadaniu ciest pre zabezpečenie lepšej budúcnosti Slovenska, ale aj rozvojových krajín.

Vicepremiér Raši tiež uviedol, že sa v  súčasnosti pripravuje dlhodobá Vízia a stratégii rozvoja Slovenska do roku 2030,  ktorá bude hlavným nástrojom pre implementáciu cieľov udržateľného rozvoja. „Pre udržateľný rozvoj má dôležitý význam financovanie. Som presvedčený, že prepojenie Agendy 2030 so strategickými investíciami je správnym riešením,“ dodal.

Minister na príkladoch ilustroval, že Slovensko v tomto roku vykonáva predsedníctva v OBSE, OECD a V4 verne v súlade s odkazom Agendy 2030. Námestníčka generálneho tajomníka OSN Mirjana Spoljaric Egger v tejto súvislosti doplnila, že môžeme byť hrdí na značku SlovakAid a pomoc, ktorú Slovenská republika poskytuje rozvojovým krajín, aby tieto naplnili ciele udržateľného rozvoja v súlade s mottom „Nenechať nikoho bokom!“.

V troch blokoch panelisti z rôznych sektorov spoločnosti a krajín V4 diskutovali o hlavných trendoch spoločenského myslenia a inovatívnych spôsoboch pri implementácii Agendy 2030 v oblasti financovania udržateľného rozvoja, zodpovedného a udržateľného podnikania a vzdelávania pre udržateľný rozvoj. Medzi takmer 150 účastníkmi konferencie boli prítomní aj študenti, ktorých osobitne zaujali environmentálne otázky.

Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj je ambicióznou a komplexnou iniciatívou medzinárodného spoločenstva z 2015. Obsahuje 17 cieľov udržateľného rozvoja, ktoré odborná verejnosť označuje skratkou SDG – Sustainable Development Goals. Ich naplnenie by malo pomôcť vyriešiť globálne problémy, ktoré nedokáže žiadna krajina riešiť izolovane a pri ktorých je možné dosiahnuť pokrok len vzájomnou spoluprácou a budovaním partnerstiev. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu je gestorom implementácie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj na vnútroštátnej úrovni a Ministerstvo zahraničných vecí je gestorom implementácie v medzinárodnom prostredí.