Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovensko je jednou z najprogresívnejších krajín v hodnotení digitálnej konkurencieschopnosti

Slovensko stúplo v hodnotení digitálneho vývoja a konkurencieschopnosti členských krajín Európskej únie. Podľa oficiálnej správy Európskej komisie Slovensko napreduje a dosahuje výrazný pokrok vo väčšine oblastí, s výnimkou pripojenia na internet a integrácie digitálnych technológií. Zreteľne sa rozšírilo využívanie mobilného širokopásmového pripojenia a zlepšili sa digitálne verejné služby. Európska komisia označila Slovensko a Slovinsko za najprogresívnejšie krajiny.

Počas uplynulého roka sa zvýšil počet slovenských občanov, ktorí používali internet na čítanie správ, počúvanie hudby, sledovanie filmov a televíznych programov, na telefonovanie alebo využívanie sociálnych médií. Slováci sú zároveň piaty najaktívnejší používatelia videohovorov a desiaty najaktívnejší online nakupujúci v Európe. Zvýšenie celkového skóre a posun v rebríčku ukazovateľov digitálnej ekonomiky krajiny potvrdzuje správne nasmerovanie investícií v rámci informatizácie spoločnosti u nás.

Európska komisia sleduje pokrok a úroveň rozvoja digitálnej konkurencieschopnosti Európy v jednotlivých členských krajinách od roku 2015 meraním Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (ďalej DESI), ktorý využíva kombináciu 30-tich indikátorov v piatich hlavných pilieroch merania: 1.dostupnosť internetového pripojenia, 2.digitálne zručnosti, 3.integrácia digitálnych technológií, 4.využívanie internetu a 5.digitálne verejné služby.

Európske hodnotenie indexu DESI poskytuje kľúčové informácie o úspešnosti realizácie stratégie jednotného digitálneho trhu v jednotlivých krajinách. „Relevantné kroky a následné presne cielené investície v oblasti rozvoja informatizácie spoločnosti prinášajú výsledky a pokrok. Musíme však pokračovať v našej práci ešte intenzívnenejšie. 78 % všetkých občanov Slovenska používa internet a 55 % všetkých osôb má aspoň základné digitálne zručnosti, avšak naše podniky sú pri osvojovaní si digitálnych technológií na zlepšenie produktivity alebo predaja pomalé“, zhodnotil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. „Hoci v oblasti digitalizácie verejných služieb rýchlo napredujeme, na to, aby sme sa dostali medzi špičku Európy musí naša verejná správa podstatne pridať,“ dodal.

V roku 2017 Slovensko dosiahlo v celkovom skóre hodnotu 0,46 (max. hodnota je 1) a posunulo sa o ďalšie dve miesta vyššie, dosiahnutím 20. miesta v EÚ. Na základe nárastu hodnoty skóre označila Európska komisia Slovensko a Slovinsko za najrýchlejšie napredujúce krajiny v hodnotení. V pilieri digitálnych verejných služieb dosiahlo Slovensko ešte výraznejší posun, a to z 27. na 23. miesto a vo využívaní otvorených údajov dosiahlo medzi krajinami EÚ rast z 15-teho na 9 miesto. Slováci sú mimoriadne aktívnymi používateľmi videohovorov (piate miesto v indexe DESI 2017) a veľmi aktívne nakupujú online (desiata priečka).

Oficiálna správa Európskej komisie konštatuje, že Slovensko napreduje a dosahuje výrazný pokrok vo väčšine oblastí, oblastí s výnimkou pripojenia na internet a integrácie digitálnych technológií. Výrazne sa rozšírilo využívanie mobilného širokopásmového pripojenia a zlepšili sa digitálne verejné služby, a to aj vďaka čerpaniu prostriedkov zo štrukturálnych fondov na nové inovatívne projekty. Počas uplynulého roka sa zvýšil počet slovenských občanov, ktorí používali internet na čítanie správ, počúvanie hudby, sledovanie filmov a televíznych programov, na telefonovanie alebo využívanie sociálnych médií. Slováci sú mimoriadne aktívnymi používateľmi videohovorov (piate miesto v indexe DESI 2017) a veľmi aktívne nakupujú online (desiata priečka).

Slovensko má naďalej vysoké ambície zlepšovať sa v rebríčku DESI, tak aby umiestnenie pozitívne odrážalo obraz krajiny v EÚ, životnú úroveň občanov Slovenska a jeho premenu na modernú, digitálne vyspelú krajinu.

Graf hodnotenia digitálnej konkurencieschopnosti

Hodnotenie je k dispozícii na stránke ec.europa.eu/digital-single-market/en/desi