Preskočiť na obsah
11. mája 2017

Slovensko si plní záväzky pri čerpaní eurofondov v tomto roku

Ku koncu apríla tohto roka boli zverejnené výzvy na čerpanie eurofondov v objeme 10,8 miliardy eur. To predstavuje až 70 % prostriedkov, ktoré má Slovensko z eurofondov k dispozícii. Na dnešnej odbornej konferencii, ktorú organizovala poslankyňa NR SR Veronika Remišová a poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek, to uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD). Konferencia, bola zameraná na výzvy, problémy a riešenia pri eurofondoch.

V tomto programovom období má Slovensko k dispozícii 15,5 miliardy eur. “K 28. aprílu tohto roka sprístupnili riadiace orgány vo výzvach a vyzvaniach finančné prostriedky vo výške 10,8 miliardy eur. Tieto výzvy sú von a žiadatelia sa môžu o ne uchádzať,” uviedol Pellegrini. Ku koncu apríla objem zazmluvnených prostriedkov v rámci všetkých fondov predstavoval 3,6 miliardy eur, čo tvorí 23,2 % z celkovej alokácie. “Čo sa týka samotného čerpania, tak k 28. aprílu tohto roka dosiahlo Slovensko za všetky fondy čerpanie na národnej úrovni v objeme 966 miliónov eur, čo predstavuje 6,2 % z celkovej alokácie,” podotkol Pellegrini s tým, že ambíciou je, aby do konca tohto roka bolo čerpanie na úrovni 12 %. “Slovensko si plní svoje záväzky, čo sa týka pravidiel čerpania pre rok 2017. Ak jednotlivé operačné programy splnia svoje záväzné plány, tak by nemal hroziť problém dekomitmentu,” avizoval podpredseda vlády Pellegrini.

Opoziční poslanci ako aj odborníci však upozorňujú na viaceré problémy pri eurofondoch. “Problémom sú často nekvalitné a zle realizované projekty a výzvy. Či už na strane štátu, alebo na strane žiadateľov. Prípadne výzvy, kde sa vyskytla korupcia alebo klientelizmus,” uviedla na úvod konferencie opozičná poslankyňa OĽaNO-NOVA Veronika Remišová. Podľa výkonného riaditeľa Slovensko.Digital Jána Hargaša je problémom aj to, že kontrakty sú niekoľkoročné. “Objednávatelia často nevedia ako spravovať svoje IT efektívne, a tým pádom dodávatelia prídu s nápadom, ako nakúpiť veľké IT riešenia na niekoľko rokov. Takéto veľké obstarávania spôsobujú málo súťaží. Veľké IT systémy vedia dodať len limitovaný počet dodávateľov a reálna súťaž je obmedzená,” upozornil Hargaš

Vicepremiér priznal, že nie všetko je na 100 %, ale štát sa snaží problémy eliminovať. Upozornil, že tento rok sa operačné programy riadia záväznými plánmi kontrahovania a čerpania. “Snažíme sa, aby výzvy neobsahovali diskriminačné podmienky, aby boli dostatočne dlho časovo otvorené, aby bola správne stanovená alokácia. Musí byť jasná pozitívna diskriminácia pre projekty, ktoré prichádzajú z menej rozvinutých regiónov,” priblížil Pellegrini s tým, že sa pripravujú špecifické výzvy pre niektoré regióny. “Stransparentnili sme viac dvojkolový proces predkladania projektov, vyhlásili sme prvú čisto elektronickú výzvu, vytvorili sme po krajoch sedem informačno-poradenských centier,” vymenoval niektoré z opatrení Pellegrini. O problémoch je podľa neho potrebné hovoriť. “Toto programové obdobie má aj iné kvalitatívne rozmery. Slovensko muselo splniť veľa ex-ante kondicionalít, ktoré nás nútia, aby sa zmenili procesy a fungovanie, zvýšila transparentnosť,” dodal Pellegrini.

ZDROJ: ÚPVII a TASR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim