Preskočiť na obsah
27. októbra 2017

Svet sa transformuje vďaka inováciám

Slovensko, ako predsedajúca krajina Rady EÚ, dnes hostí odborníkov na inovácie z celého sveta. Medzinárodná konferencia Globsec Tatra Summit Forum prináša množstvo pohľadov na investície do inovácií, pretože práve tie sú podľa odborníkov najväčšou hnacou silou ekonomického rozvoja.

„Štát zohráva v tomto smere kľúčovú úlohu, pretože má mechanizmy na to, aby podporou inovácií vytváral stále viac pracovných miest a zabezpečil tak hospodársky rast a status krajiny, ktorej sa darí,“ zdôraznil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Ako ďalej dodal, v modernej digitálnej ekonomike dominujú „smart“ riešenia, ktoré sú založené na kreativite. Na Slovensku je potrebné vytvoriť priaznivú klímu pre inovácie, podporu firiem, spoločností a výskumných center.

“Potrebujeme vykreovať funkčný inovačný ekosystém pre tých, ktorí chcú rozvíjať svoje kreatívne myšlienky. Predchádzať tomu musí funkčný moderný vzdelávací systém, dostatok zdrojov na financovanie inovatívnych myšlienok, ale potrebná je aj podpora zo strany verejnosti,” dodal Peter Pellegrini.

Slovensko je krajinou, ktorá sa orientuje predovšetkým na export. Aj z tohto dôvodu musí flexibilne reagovať na zmeny na globálnom trhu. Vláda SR venuje špeciálnu pozornosť inováciám a aj preto zriadila v roku 2013 Radu vlády pre vedu, technológie a inovácie, ktorú tvoria zástupcovia štátu, priemyslu a akadémie vied. Jej hlavným poslaním je koordinovať spoluprácu medzi štátnymi a súkromnými organizáciami a hľadať riešenia na podporu inovácií.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim