Preskočiť na obsah
30. júna 2017

Unikátny Mapový klient zbgis.sk spustený pre všetkých

Informácie úradu geodézie, kartografie a katastra sú odo dnes k dispozícii pre všetkých záujemcov „pod jednou web strechou“ na adrese http://zbgis.sk. Novú webovú aplikáciu dnes predstavil na brífingu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini za účasti predsedníčky Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR Márie Frindrichovej. O niekoľko mesiacov by postupne ľudia a firmy nemuseli na úrady nosiť žiaden list vlastníctva a žiaden výpis z katastrálnej mapy v rámci napĺňania princípu jedenkrát a dosť.

„Dnešným dňom bola spustená verejná, všetkým prístupná nová aplikácia Mapový klient ZBGIS, kde sú také informácie na jednom mieste, na hocijakom mobilnom lebo pevnom zariadení, aké ste doteraz nemali možnosť vidieť. Je to výrazný posun dopredu, pretože dáva informácie nielen o parcelách, o pozemkoch a budovách, ale prepája ho s registrom adries. Možno si pozrieť nadmorské výšky daných pozemkov. Dokonca si možno pozrieť sklon danej parcely alebo celého územia k jednotlivým svetovým stranám, či to, ako osvetľuje daný priestor, pozemok slnečný svit,“ priblížil Peter Pellegrini. Podľa neho ide o jeden z najväčších informačných systémov v štáte.

Informácie, ktoré poskytne po pár klikoch, využije laická, ale aj odborná verejnosť, fyzické aj právnické osoby . Jednoducho všetci, ktorí pracujú s desktopovou aplikáciou či už z domu alebo v mobilnom zariadení, a to bez ohľadu na platformu operačného systému. Navyše bez nutnosti inštalovať akékoľvek zásuvné moduly do webového prehliadača.

Nová internetová aplikácia je zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, údajmi ZBGIS, registra adries, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu, ako aj digitálnym modelom terénu geografickými názvami. Údaje sú integrované do jedného celku, čo umožňuje používateľom získať komplexnejšie informácie o konkrétnom území nielen z pohľadu aktuálnych vlastníckych vzťahov, ale aj z hľadiska topografie.

„V súčasnosti evidujeme viac ako 4,5 milióna listov vlastníctva. Každý list vlastníctva má minimálne štyri strany,“ povedala Mária Frindrichová. Údaje sa v systéme podľa nej aktualizujú každý deň.

„Povinnosť predložiť list vlastníctva a snímku z katastrálnej mapy je zakotvená v 14 zákonoch, 12 vyhláškach, spolu 26 právnych predpisoch, a ešte 12 interných predpisoch. Tieto všetky by sme chceli postupne novelizovať tak, aby sme odbúrali povinnosť predkladať tieto dokumenty až na nulu, a aby tie úrady, ktoré tieto dáta potrebujú, čerpali údaje priamo z informačného systému.“ dodal vicepremiér Peter Pellegrini. „O niekoľko mesiacov by postupne ľudia a firmy nemuseli na úrady nosiť žiaden list vlastníctva a žiaden výpis z katastrálnej mapy. To je tiež náš príspevok k systému jedenkrát a dosť.“

Mapový klient ZBGIS je platformovo nezávislá aplikácia, používateľovi stačí internetové pripojenie v desktopovom počítači alebo v mobilnom zariadení (tablete, smartfóne) a internetový prehliadač. Aplikácia umožňuje pridávanie údajov z externých zdrojov, či už zo statických súborov bežne podporovaných digitálnych formátov pre priestorové údaje alebo štandardizovanou formou webových mapových služieb. Používateľ si tak môže vyskladať mapový podklad z takých údajov, aké práve potrebuje. Mapový klient ZBGIS je integrovaný na údaje katastra nehnuteľností a registra adries, ktoré sú aktualizované na dennej báze, čo znamená, že pracuje vždy s aktuálnymi údajmi katastra a adresnými bodmi. Výhodou je aj optimalizácia aplikácie pre mobilné zariadenia.

Pôvodná webová aplikácia vznikla ako jeden z výsledkov projektu Elektronické služby katastra nehnuteľností – ZBGIS (Operačný program Informatizácia spoločnosti), ktorý sa realizoval v rokoch 2010 až 2016. Nová verzia aplikácie vznikla v rámci 5-ročnej udržateľnosti projektu a rozvojových aktivít ZBGIS. Rozvojové aktivity projektu sú financované z prostriedkov štátneho rozpočtu. Výpisy z novej aplikácie nie sú zatiaľ použiteľné na právne úkony.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim