Preskočiť na obsah
25. februára 2020

Úrad vicepremiéra prijal Gabriellu Cseh, CEE Facebooku pre oblasť verejnej politiky

Novinárka, diplomatka, inšpiratívna žena pôsobiaca v riadiacich pozíciách, aj to je Gabriella Cseh, riaditeľka verejnej politiky Facebooku pre Strednú a Východnú Európu, ktorá prijala pozvanie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Cieľom stretnutia bolo predstaviť pôsobenie úradu v oblasti informatizácie a hľadanie možností na vzájomnú spoluprácu.

Facebook ako komunikačnú platformu denne využíva viac ako 2 miliardy ľudí. Aj keď nie je médiom, vo svete informácií zohráva kľúčovú úlohu. Ľudia sledujú a citlivo vnímajú nastavenú politiku i regulácie v oblasti ochrany dát, bezpečnosti, otvoreného internetu a ďalších v súčasnosti aktuálnych témach.

„K posledným výzvam, ktorým spoločnosť čelila v nedávnej minulosti a musela zaujať stanovisko bezpochyby patrí šírenie extrémizmu, pôsobenie trollov, ovplyvňovanie výsledkov volieb v spojených štátoch. Ľudia sledovali, či a ako sa zmení komunikácia prostredníctvom tejto najpopulárnejšej sociálnej siete spájajúcej doslova miliardy ľudí navzájom“, hovorí Jaroslav Kmeť, generálny riaditeľ IT sekcie ÚPVII a dodáva: „A práve v tejto oblasti máme my ako úrad zodpovedný za informatizáciu s Facebookom spoločné témy komunikácie. Som rád, že som mohol privítať Gabriellu Cseh a vymeniť si názory a skúsenosti v oblasti verejných politík, na vzdelávanie v oblasti ´Fake News´, ale aj ohľadne skúseností, ako čo najlepšie pomôcť ľuďom rozlišovať , čo je na facebooku dobré a čo zlé“.

Úrad vicepremiéra zaviedol v oblasti informatizácie viaceré prvky na podporu elektronickej komunikácie medzi občanmi a úradmi. Projekt STOP BYROKRACII priniesol za rok a pol úspory v hodnote 10 miliónov eur, štátny portál OverSi poskytol úradom viac ako 660-tisíc potvrdení; ako gestor pre  prístupnosť webových sídiel monitoruje štátne web stránky s jediných cieľom, aby boli prístupné aj ľuďom s hendikepom; dohliada na zavádzanie širokopásmového internetu s predsavzatím, že do konca roka 2020 už nebude na Slovensku existovať biele miesto, a mnohé iné.

Témou stretnutia však boli aj ostatné projekty; animovaná postavička Alfi, ktorá pomocou chatbotu komunikuje so zamestnancami verejnej správy aj na facebooku a radí im, ako na štátne IT. Predstavili sme tiež pilotné projekty v téme Moje dáta. „Teší ma, že odborníčka ako Gabriella Cseh súhlasila s cestou, ktorou sme sa vydali, že rýchle, malé projekty a testovacie verzie sú cesta, nie siahodlhé stratégie“, priblížil stretnutie Jaroslav Kmeť.

Podľa Kmeťa, všetky realizované projekty v oblasti informatizácie majú jeden cieľ, preniesť papierový svet úradov do sveta digitálneho a cesta tejto transformácie a nadstavenia pravidiel nie je jednoduchá. Aj tu občania citlivo vnímajú nastavenie pravidiel a spôsobov komunikácie. „Som rád, že sme od Gabrielly dostali inšpiratívne podnety“, dodal na záver Jaroslav Kmeť.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim