Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Verejné prerokovanie v národnom projekte kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe

Bratislava, 11. júla 2018 –  Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu dnes otvoril Verejné prerokovanie (tzv. public hearing) v rámci národného projektu kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe. Odborná i laická verejnosť prediskutovali štúdiu uskutočniteľnosti k projektu na zber a zdieľanie údajov o bezpečnostných incidentoch.

,,Realizácia projektu významným spôsobom zvýši schopnosť štátu reagovať na kybernetické hrozby a pomôže znížiť ich negatívne dopady nielen na verejnú správu ale aj na celé národné hospodárstvo,“uviedol riaditeľ vládnej jednotky CSRIT Lukáš Hlavička.

Projekt s oficiálnym názvom „Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe“ je zameraný na vytvorenie odbornej a technicky vybavenej siete jednotiek CSIRT (Computer Security Incident Response Team). Úlohou odborníkov bude ochrana informačných systémov verejnej správy a poskytovanie informácií o kybernetických hrozbách.

Žiadateľom projektu je Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, v ktorého pôsobnosti je aj Vládna jednotka CSIRT. Partnermi projektu sú Národný bezpečnostný úrad, Slovenská informačná služba a Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá je prevádzkovateľom ústredného portálu verejnej správy – www.slovensko.sk a vládnej siete Govnet.

Pozn.

Výsledkom národného projektu Systému riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe bude:

  • Bezpečnostný dohľad – monitorovanie bezpečnostne relevantných udalostí v zapojených infraštruktúrach, ich korelácia a vyhodnocovanie. Detekcia a riešenie bezpečnostných incidentov. Prevádzka dohľadového centra a monitorovacej infraštruktúry.
  • Manažment a podpora riešenia bezpečnostných incidentov – podpora procesov riešenia bezpečnostných incidentov, vydávanie varovaní a oznámení o bezpečnostných incidentoch a hrozbách. Notifikácia relevantných subjektov.
  • Dátová analýza – zber, analýza, vyhodnocovanie a vizualizácia dát z interných, externých, verejných a neverejných zdrojov a ich využitie pre potreby detekcie a prevencie bezpečnostne relevantných udalostí a incidentov.
  • Penetračné testovanie – interné, externé a hybridné penetračné testy a hodnotenie zraniteľností. Testovanie bezpečnostných vlastností produktov, systémov, sietí a zariadení.
  • Forenzná analýza – forenzná analýza pracovných staníc, serverov, sieťových prvkov, sieťovej komunikácie, mobilných technológií a ostatných relevantných nosičov digitálnych stôp. Znalecké posudzovanie.
  • Analýza škodlivého kódu – identifikácia činností a aktivít škodlivého kódu. Statická, behaviorálna, dynamická analýza a reverzné inžinierstvo vzoriek škodlivého kódu. Vytváranie identifikátorov kompromitácie (IOC), detekčných mechanizmov.
  • Testovanie a vývoj – pracovisko pre testovanie produktov, nových typov útokov, bezpečnostných mechanizmov, nástrojov pre penetračné testovanie, riešenie bezpečnostných incidentov a forenznú analýzu. Testovanie konfigurácií sieťových a bezpečnostných prvkov (Testovacie laboratórium).
  • Certifikácia – vykonávanie prevádzkových skúšok a testovacej prevádzky ako aj ďalšie úkony spojené s certifikáciou systémov a prostriedkov pre kybernetickú bezpečnosť.