Preskočiť na obsah
9. januára 2019

Verejnosť môže navrhnúť témy podpory projektov spolufinancovaných z prostriedkov SK-NIC

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) vyzýva odbornú aj laickú verejnosť, aby navrhla témy projektov, ktoré by mali byť podporené z prostriedkov na podporu internetovej komunity. Je to päť percent z finančných prostriedkov, ktoré platia registrátori a používatelia .sk domény. Návrhy tém projektov, na ktoré bude vyhlásená výzva, očakáva úrad do konca januára tohto roku. Medzi oblasti, ktoré by mohli byť podporené, patrí napríklad vzdelávanie v oblasti informačno-komunikačných technológií, podpora start-upov či kybernetická bezpečnosť.

Projekty internetovej komunity budú spolufinancované spoločnosťou SK-NIC, ktorá je správcom národnej domény .sk. Tá sa totiž zaviazala, že päť percent z tržieb za domény použije práve na financovanie projektov internetovej komunity. Na projekty je aktuálne vyčlenená suma približne 720 000 eur. Podľa zmluvy budú projekty financované spoločnosťou SK-NIC, ÚPVII však bude použitie peňazí na konkrétne projekty schvaľovať. „Pre financovanie projektov internetovej komunity sa úrad spolu s členmi Komisie pre správu národnej domény snaží zadefinovať mechanizmus a súčasné budúce témy výziev,“ vysvetlil generálny riaditeľ sekcie informačných technológií verejnej správy ÚPVII Jaroslav Kmeť.

Výzva bude otvorená, kým sa financie určené na podporu projektov neminú. Úrad chce podporiť hlavne projekty neziskoviek a start-upov, musí ísť o slovenské subjekty. Do výzvy by sa tak mohli hlásiť aj malé start-upy, resp. firmy, pri ktorých však bude rozhodovať ich ročný obrat. Žiadatelia nesmú mať dlhy voči štátu a zároveň musia mať čistý register trestov. ÚPVII spolu s členmi komisie rokuje aj o tom, aby sa mohli do výzvy hlásiť tiež rôzne študentské organizácie či individualisti, ktorí prídu so zaujímavým projektom.

ÚPVII s členmi Komisie pre správu národnej domény diskutuje aj o nezávislom hodnotení projektov treťou stranou, ako aj o administrácií zberu projektov iným subjektom. V tomto prípade by mohlo ísť napríklad o neziskovú organizáciu, ktorá by mala jasne stanovené pravidlá, ktorými by sa riadila. Tie by nastavil štát spolu s Komisiou pre správu národnej domény, a to na základe príkladov dobrej praxe z výziev Európskej únie.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim