Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Profesionálnym a bezkorupčným riadením šetríme v nákladoch na štátne IT vyše 72 miliónov eur

Šetríme peniaze daňových poplatníkov. Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR sa darí výrazne znižovať náklady na prevádzku štátnych informačných systémov a  napĺňať ambíciu transparentného a funkčného štátneho IT bez korupcie. Vďaka konkrétnym krokom v oblasti informatizácie ušetrí rezort pod vedením ministerky Veroniky Remišovej viac než 72 miliónov eur. Najviac ministerstvo ušetrilo efektívnym výberom nového dátového centra pre Národnú agentúru pre sieťové a elektronické služby (NASES).

„Klientelizmus dostal po mojom nástupe jasnú stopku. Bývalá vláda sa snažila narýchlo, mesiac pred parlamentnými voľbami, zrealizovať zaobstaranie zvyšku budovy dátového centra na Kopčianskej ulici v Petržalke. Cena nehnuteľnosti mala dosiahnuť 39,2 milióna eur s DPH. Keď som nastúpila do úradu, pripravená zmluva ma už čakala na stole. Po dôkladnom posúdení zámeru sme sa rozhodli nové priestory pre datacentrum nekupovať,“ povedala Remišová s tým, že jej rezort našiel iné a oveľa výhodnejšie riešenie. „Dátové centrum NASES presúvame z priestorov súkromnej spoločnosti a od konca roka 2021 bude sídliť v dátovom centre Slovenského plynárenského priemyslu v Bratislave. Presunom sa  významne zvýši bezpečnosť celého systému a štát získa kontrolu nad svojou kritickou infraštruktúrou. Prenájmom priestorov od SPP navyše ušetríme 5 miliónov eur za desať rokov,“ vysvetlila. Celkové úspory na  datacentre tak dosiahnu 44,2 milióna eur.

Ďalšiu významnú úsporu sa MIRRI SR podarilo dosiahnuť vyrokovaním nových podmienok s dodávateľmi služieb. „Zvyčajne to býva v biznise tak, že dodatkami k existujúcim zmluvám sa ceny navyšujú. Nám sa podarilo dosiahnuť pravý opak. Iba s jedinou firmou, ktorá pre nás robí tri projekty, sme vyrokovali nižšie sadzby až o 15 %, čím sa ušetria 4 milióny eur. U dodávateľa, ktorý zabezpečuje prevádzku portálu Slovensko.sk, sa nám podarilo znížiť cenu o ďalších 1,2 milióna eur.

Na základe auditov tiež došlo k prepracovaniu niektorých projektov. „Dávame preč vatu – teda to, čo bolo v projektoch navyše a čo v skutočnosti nepotrebujeme. Takto sme zefektívnili Centrálny manažment riadenia kybernetickej bezpečnosti verejnej správy či Národný systém riadenia incidentov. Šetríme náklady spojené s dodávkou sieťovej infraštruktúry, prepracované projekty prinášajú viac benefitov a výsledkom je úspora ďalších 1,2 milióna eur.“

K efektívnemu financovaniu projektov prispel vznik štátnej akciovej spoločnosti Slovensko IT. „V minulosti bol štát takmer úplne odkázaný na dodávky IT riešení od súkromných firiem. Vďaka štátnemu domu Slovensko IT sa otvorila cesta nielen k flexibilnejšej a efektívnejšej tvorbe informačných systémov, ale tiež ku konkrétnym úsporám. Vďaka tomu, že nám niektoré služby zabezpečuje vlastná firma, šetríme 5,6 milióna eur,“ uviedla ministerka s tým, že toto riešenie je jednoznačne lacnejšie. Ide o projekty Konsolidovaná analytická vrstva a modernizácia Ústredného portálu verejnej správy – Slovensko.sk.

Ministerstvo informatizácie tiež začalo naplno plniť úlohu kontrolného dohľadu nad IT rozpočtami ostatných rezortov. „Pri tvorbe štátneho rozpočtu na rok 2022 sme vďaka kontrole zo strany MIRRI SR zoptimalizovali požiadavky iných rezortov na nákup licencií, prevádzku a na rozvoj IT systémov, čím sa dosiahla celková úspora 16 miliónov eur,“ doplnil štátny tajomník Ján Hargaš.

„Za rok a pol sme dokázali výrazne zefektívniť financovanie štátnych informačných systémov. Profesionálnym a bezkorupčným riadením sme ušetrili vyše 72 miliónov eur, ktoré môžeme použiť na budovanie skutočne fungujúcich riešení pre občanov, nových digitálnych služieb, odborného personálu alebo do zvyšovania kybernetickej bezpečnosti. Doba netransparentných zmlúv, nadhodnotených projektov a úplatkov v škatuliach od šampanského, ako o tom vypovedajú viacerí obvinení, je preč,“ dodala na záver vicepremiérka Remišová.