Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová varuje pred nárastom kybernetických incidentov počas koronakrízy

Aktuálnu situáciu súvisiacu s ochorením COVID-19 čoraz viac zneužívajú počítačoví zločinci ako súčasť svojich kybernetických operácií, pričom sa často maskujú ako dôveryhodný subjekt. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu upozorňuje na to, že hackeri môžu veľmi ľahko získať od ľudí ich citlivé dáta. Používajú tzv. phishingové správy, v ktorých vyzývajú na kliknutie na odkaz, stiahnutie určitej aplikácie či otvorenie prílohy. Kliknutím, stiahnutím či otvorením prílohy sa užívateľ dostane na škodlivú webovú stránku či k škodlivému softvéru.

„Chcela by som vyzvať ľudí, aby boli obozretní v tom, na čo vo svojej e-mailovej schránke klikajú a aké prílohy si sťahujú,“ varuje vicepremiérka.

Cieľom hackerov je špionáž, vydieranie či tzv. operácie hack-and-leak. Keďže situáciu okolo koronavírusu pozorne sleduje každý Slovák, kybernetickí útočníci presne vedia, ako e-maily správne naformulovať tak, aby ľudí zaujali. V predmete e-mailu preto často používajú slová ako „koronavírus“ či „COVID-19“.

Distribuujú škodlivý kód, tzv. malware, vyzývajú na registráciu do nových domén, ktoré sa týkajú „koronavírusu“ alebo „COVID-19“, no vedia tiež zneužiť infraštruktúru pre vzdialený prístup a prácu na diaľku, a teda home office. Často tak využívajú ľudské vlastnosti, ako je zvedavosť, ale aj obavy v súvislosti s pandémiou. Napríklad škodlivá aplikácia pre operačný systém Android sa tvári tak, že poskytuje pohyb nakazených osôb koronavírusom v reálnom čase, no namiesto toho sa pokúša užívateľa podviesť tak, aby poskytol administratívny prístup na inštaláciu tzv. ransomware. Je to škodlivý kód, ktorý zablokuje systém v počítači alebo zašifruje dáta v ňom a následne požaduje od „obete“ výkupné za obnovenie prístupu.

Aby hackeri presvedčili užívateľov o tom, že odosielateľ je dôveryhodný, môžu im písať napríklad v mene Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) alebo jednotlivca s označením „Dr.“. E-mailové adresy sú posielané tak, aby navodili dojem, že sú odosielané z vlastnej organizácie a odporúčajú zamestnancovi, aby otvoril prílohu. Tie bývajú takisto často pomenované podľa témy pandémie. Preto sa treba mať na pozore a neklikať na odkazy, ktoré ľudia nemajú overené. Kybernetické útoky sú mimoriadne nebezpečné.

 

Európska komisia spája sily, organizuje hackathon

Ochorenie COVID-19 hýbe celým svetom, a teda logicky aj Európskou úniou (EÚ). Európska komisia sa na rozdiel od hackerov snaží situáciu všetkými možnými spôsobmi riešiť. V úzkej spolupráci s členskými štátmi komisia organizuje celoeurópsky online hackathon, ktorého cieľom je prepojiť občiansku spoločnosť, inovátorov, partnerov a obstarávateľov z celej Európy. Tí spoločne zozbierajú inovatívne riešenia, ako s koronavírusom bojovať z ich pohľadov. Na podujatí sa virtuálne spojí 60 000 ľudí v 300 tímoch.

#EUvsVirus Hackathon sa bude konať od 24. do 26. apríla 2020 a bude riešiť výzvy, ktoré bezprostredne súvisia s ochorením COVID-19. Ide napríklad o rýchlu výrobu zariadení, rozširovanie výrobných kapacít, transfer znalostí a riešení medzi členskými štátmi únie, ktoré by sa mali rýchlo vyvinúť a zaviesť na jednotnom trhu EÚ. Viac informácii o hackathone sa nachádza na stránke www.euvsvirus.org.