Preskočiť na obsah
26. apríla 2018

Začína sa 7. ročník IT Fitness Testu

Získať analytické informácie o úrovni IT zručností slovenských žiakov a zároveň pripraviť mladých ľudí na uplatnenie sa na trhu práce je hlavným cieľom IT Fitness Testu 2018. Siedme veľké testovanie digitálnych zručností národa bude prebiehať od 26. apríla do konca roka 2018.

“IT Fitness test je určite neoceniteľným nástrojom na testovanie digitálnych zručností Slovákov a zároveň veľkou motiváciou na ich zlepšovanie. Je to dôležité v čase, kedy si už dnes väčšina pracovných miest v EÚ vyžaduje aspoň základný stupeň digitálnych zručností. Výsledky nám poskytnú hodnotné dáta ako základný predpoklad k tomu, aby sme vedeli, akým smerom sa v zdokonaľovaní digitálnych zručností občanov uberať. Verím, že aj tento rok sa do testu zapojí mnoho Slovákov, žiakov, učiteľov, občanov a že výsledky budú o čosi lepšie ako minulý rok,” uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Do testovania sa môže zapojiť každý bez ohľadu na vek, skúsenosti s IT či profesijné zameranie. Stačí sa zaregistrovať na webe www.itfitness.sk. Jeho hlavným cieľom opäť bude preverenie digitálnych kompetencií a zručností u žiakov základných a stredných škôl a zároveň testovanie úrovne IT znalostí učiteľov.

Test je rozdelený na dve základné časti, a to nepovinnú informačnú časť a vedomostno-kompetenčnú časť, v ktorej riešiteľov čaká testovanie v 5 oblastiach. Test pre základné školy obsahuje 20 otázok, o čosi náročnejší bude test pre stredné a vysoké školy, ktorý IT zručnosti a digitálnu gramotnosť žiakov preverí v 25 otázkach. Všetci riešitelia testu získajú po jeho absolvovaní certifikát, pričom snahou IT Asociácie Slovenska je zaradiť certifikát medzi všeobecne akceptované dokumenty, ktoré by zamestnávatelia zohľadňovali pri pracovných pohovoroch a prijímaní uchádzača do zamestnania.

Aktuálny ročník IT Fitness Testu bude obohatený o novú funkcionalitu, vďaka ktorej pedagógovia budú môcť získať informácie o tom, ako v testovaní uspela konkrétna trieda, alebo priemerný čas potrebný na riešenie jednotlivých úloh. Rozšírená funkcionalita zároveň umožní manažmentu školy monitorovať úspešnosť riešenia testu a získať tak komplexné informácie o digitálnych zručnostiach svojich žiakov.

Zdroj: TASR

Foto: ÚPVII, ITAS

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim