Preskočiť na obsah
16. mája 2017

Zákon o kyberbezpečnosti pripravíme v spolupráci s NATO

V čase množiacich sa kybernetických útokov vo svete pripravuje Slovensko zákon o kybernetickej bezpečnosti. Konzultovať ho chce aj s NATO Centrom excelentnosti pre kooperatívnu kybernetickú bezpečnosť. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini ho navštívil v Tallinne v rámci svojej viacdňovej pracovnej cesty v Estónsku a Fínsku.
„Slovensko dnes stojí pred závažnými rozhodnutiami. Sme svedkami neustále väčšej a väčšej intenzity kybernetických útokov, naposledy tento víkend, a máme na stole prípravu nového zákona o kybernetickej bezpečnosti SR. Tento zákon bude definovať konkrétne úlohy jednotlivých rezortov a inštitúcií na Slovensku. Tu by som bol veľmi nerád, aby sme spravili chybu a tie roly si v zákone zle zadefinovali,” uviedol Pellegrini.
Poukázal pritom na to, že dnes v rámci systému Renegat vie Slovensko reagovať na lietadlo, ktoré zmení kurz, prestane komunikovať a má to namierené na atómovú elektráreň. Za niekoľko minút vie vďaka systému rozhodnúť, či lietadlo zostreliť, alebo nie. „Ja by som si želal, aby sme na Slovensku aj prostredníctvom zákona o kybernetickej bezpečnosti mali takzvaný kybernetický Renegat,” poznamenal vicepremiér.
Znamená to podľa neho, že ak sa začne masívny kybernetický útok na atómovú elektráreň alebo Letové prevádzkové služby s cieľom vypnúť všetky radary, všetky orgány na Slovensku musia okamžite presne vedieť, čo robiť, aby vedeli tomuto útoku zabrániť, odraziť ho a mať kapacity na prípadné protiútoky. „To je veľmi vážna vec a nesmieme túto oblasť podceňovať. Mám pocit, že doteraz sme sa jej nevenovali tak urgentne, ako by sme sa jej mali venovať,” zdôraznil Pellegrini.
Zároveň informoval, že NATO Centrum excelentnosti pre kooperatívnu kybernetickú bezpečnosť, v ktorom má SR svojho zástupcu, vykonalo analýzu stratégií kybernetickej ochrany v rámci členských krajín. Slovensko ju má k dispozícii a centrum mu bude podľa podpredsedu vlády nápomocné aj v prípade potreby konzultácií pri tvorbe zákona.
„Ten zákon je už na 99 % v paragrafovej podobe hotový. Ja osobne s ním ešte nie som úplne spokojný, a preto by som chcel využiť nasledujúce týždne, aby sme ho ešte vylepšili a mal by sa objaviť ešte do začiatku leta v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Budeme využívať aj analýzu a kapacity tohto centra, pretože sme jeho súčasťou,” avizoval Pellegrini.Vicepremiér dodal, že Slovensko má špecialistov, ktorí vlani vyhrali NATO cvičenie v tejto oblasti. Títo ľudia sa v kybernetickom priestore vedia podľa neho veľmi dobre hýbať a budú vedieť Slovensko chrániť pred prípadnými útokmi. V prípade masívnych kybernetických útokov však nie je možné, aby sa bránila len jedna krajina, a preto je pripravený scenár v rámci NATO, ako si štáty navzájom pomôžu.
ZDROJ: TASR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim