Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Dobrá správa pre ľudí žijúcich v slovensko-českom pohraničí: Vyhlásili sme prvé výzvy z nového programu Interreg SK-CZ

Z eurofondov podporíme ochranu prírody a boj s klimatickou zmenou, rozvoj turizmu a spoluprácu v pohraničí

Svoje sľuby plníme a v krátkom čase od štartu eurofondového programu cezhraničnej spolupráce s Českou republikou vyhlasujeme už prvé tri výzvy. Podporíme riešenia následkov klimatickej zmeny, ochranu životného prostredia, starostlivosť o pamiatky aj rozvoj turizmu na oboch stranách hranice. Na slávnostnom otvorení nového programového obdobia Interreg SK-CZ v Trenčíne to uviedol Dušan Velič, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), pod ktoré eurofondové programy Interreg patria.

„Slovensko a Česko nespája len hranica, ale najmä spoločná história a množstvo stále živých väzieb. Spolu chceme ďalej rozvíjať to dobré – napríklad cezhraničný turizmus, ochranu pamiatok a prírody. A spoločne tiež chceme riešiť aj problémy, ktoré nepoznajú hranice štátov, ako sú napríklad dôsledky klimatickej zmeny – záplavy či dlhodobé suchá,“ povedal štátny tajomník Dušan Velič na štarte slovensko-českého Interregu. Na podujatí v Trenčíne sa zúčastnil aj vrchný riaditeľ sekcie európskych a národných programov Ministerstva pre miestny rozvoj ČR Leo Steiner, zástupcovia Trenčianskeho kraja a ďalší hostia.

Na program Interreg SK-CZ je v novom období určených 107 miliónov eur. Prvých 6 výziev v celkovej výške 62 miliónov eur vyhlásime už tento rok, a to v dvoch kolách.

  1. kolo (3 vyhlásené výzvy)

– životné prostredie (podpora adaptácie na zmenu klímy a prevencie rizika

katastrof): 10,3 mil. eur

– kultúra a cestovný ruch: 25,8 mil. eur

– inštitucionálna spolupráca: 4,8 mil. eur

  1. kolo (3 plánované výzvy)

– životné prostredie (ochrana prírody a biodiverzity, posilnenie zelenej

infraštruktúry a zníženie znečistenia v mestách a obciach): 5,7 mil. eur

– vzdelávanie: 4,6 mil. eur

– miestne iniciatívy: 3 mil. eur

„Zmena klímy je tu a jej extrémne následky ohrozujú majetok i zdravie a životy ľudí. Musíme preto urobiť všetko pre zmiernenie dopadov klimatickej zmeny a naučiť sa s ňou žiť. Podporu z práve vyhlásenej výzvy zameranej na životné prostredie môžu získať napríklad protipovodňové bariéry či obnova lesov. Z novej výzvy pre kultúrne a prírodné dedičstvo prispejeme zase k ochrane pamiatok s cezhraničným významom. Šancu uspieť majú i projekty cyklociest, turistických chodníkov či bežeckých trás. Projekty na rozširovanie cezhraničných partnerstiev v rôznych oblastiach, od sociálnych služieb až po obehové hospodárstvo, očakávame v rámci výzvy na inštitucionálnu spoluprácu,“ priblížil Velič.

Z programu sa budú financovať projekty z piatich oblastí spolupráce medzi Slovenskom a Českom. Okrem životného prostredia, vzdelávania, kultúry a cestovného ruchu, je to aj spolupráca samospráv a regionálnych iniciatív prostredníctvom Fondu malých projektov. „Zásadnou zmenou pri programoch cezhraničnej spolupráce je, že sme úplne zmenili filozofiu, aké projekty budeme podporovať. Namiesto betónovania námestíčok a budovania rozhľadní v údoliach pôjdu eurofondy do projektov, ktoré majú reálny a dlhodobý dopad na život ľudí, zvýšia úroveň života v pohraničí a pomôžu miestnej ekonomike,“ konštatovala vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

K územiam, na ktoré sa vzťahuje podpora z cezhraničného programu Interreg SK-CZ, patria na slovenskej strane Trnavský, Trenčiansky a Žilinský samosprávny kraj, v Českej republike sú to Juhomoravský, Zlínsky a Moravskosliezsky kraj.

Trenčiansky kraj v uplynulom období napríklad uspel s projektom obnovy svojej dominanty, Trenčianskeho hradu. Projekt TreBuChET prepojil juhomoravské mesto Bučovice a Trenčín a získal podporu 3 milióny eur. Vďaka nemu sa verejnosti sprístupnilo Južné opevnenie Trenčianskeho hradu a na hrad vznikla nová cesta cez lesopark Brezina a Čerešňový sad. Na českej strane, v Bučoviciach sa revitalizoval lesopark Hradisko a Kalvária.

V končiacom programovom období sme z programu Interreg SK-CZ podporili 170 projektov, vrátane obnovy 115 pamiatok a 140 km cyklociest. Z toho v Trenčianskom kraji to bolo 92 projektov. Z eurofondov sme, medzi inými, pomohli zrekonštruovať aj kaštieľ v Oščadnici označovaný za klenot Kysúc. Bývalé poľovnícke sídlo grófa Bellestrema zo začiatku 20. storočia sa aj s pomocou Interregu celkovo obnovuje od roku 2020. Bližšie informácie o podporených projektoch možno nájsť na webe Interreg SK-CZ.