Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Cez medzivládne zmluvy by sme mohli ponúknuť softvérové riešenia

Rok 2018 by mohol byť zlomový, ak by sme formou medzivládnych zmlúv vedeli ponúknuť tretím krajinám niektoré softvérové riešenia implementované na Slovensku. Povedal to pre TASR podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Slovenským IT firmám by to pomohlo expandovať na zahraničné trhy.

“Bol by som rád, keby sa to podarilo v prípade dvoch až troch štátov,” priblížil Pellegrini. Krajiny prejavujú záujem o mnohé riešenia, o systém evidencie poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, registre osôb a motorových vozidiel, kontrolórsky systém Najvyššieho kontrolného úradu SR, konkretizoval.

Podľa Pellegriniho sa začína meniť situácia v podnikaní. “Nečakáme len, kedy prídu zahraničné investície, ale slovenské firmy začínajú mať globálny rozmer, zaujímajú sa o zákazky na zahraničných trhoch,” konštatoval. Ako príklad uviedol memorandum medzi slovenskou firmou Mesnac a iránskou spoločnosťou Barez ako východiskový bod na vybudovanie továrne na pneumatiky v Iráne v hodnote viac ako 30 miliónov eur či memorandum medzi slovenskou spoločnosťou Asseco Central Europe a vietnamským hlavným mestom Hanoj na dodávku inteligentného verejného osvetlenia. Jeho hodnota by v horizonte 10 rokov mohla dosiahnuť až 150 miliónov dolárov (125,69 milióna eur).

Slovensko sa môže podľa neho uplatniť na zahraničnom trhu jedinečnosťou a špičkovou kvalitou. V tejto súvislosti spomenul firmu Ga Drilling, ktorá pracuje na plazmovom vŕtaní do značných hĺbok, čo je zaujímavé pre ťažobný priemysel. Podobnú technológiu skúma aj Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach.

O výhľade na rok 2018 povedal, že podnikatelia prejavili záujem o návštevu krajín Južnej Ameriky, kde je potenciál spolupráce. “Možno by sme sa mohli viac sústrediť na štáty ako Kazachstan a Azerbajdžan,”uzavrel Pellegrini.

Zdroj: TA SR