Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Čína chce investovať na Slovensku – privítali by u nás logistické centrum

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini dnes rokoval s delegáciou Medzinárodnej obchodnej komory Hodvábnej cesty (SRCIC – Silk Road Chamber of International Commerce, Hong Kong) na čele s jej predsedom LU Jianzhongom. Debata bola venovaná najmä témam budúcich investícií a obchodných projektov, ktoré by u nás mohli vďaka spolupráci vzniknúť. „Slovensko má v rámci Európy výnimočnú geografickú polohu a infraštruktúru vybudovanú do všetkých svetových strán. S novým logistickým centrom by ste sa stali srdcom Európy,“ povedal LU Jianzhong. Zdôraznil tiež, že čínska vláda podniká kroky k tomu, aby ich tovar prúdil z krajiny cez hranice až do Európy bez zbytočných problémov.

Snahy SRCIC sú primárne orientované na železničnú cargo prepravu smerom z a do Číny. Nevylúčili však ani investície do hotelovej siete, ktorá by bola využívaná najmä pre čínskych turistov.

S vicepremiérom Pellegrinim sa zhovárali aj o novej platforme – takzvanej e-hodvábnej ceste. Ide o projekt, v rámci ktorého by si záujemcovia o medzinárodnú spoluprácu mohli on-line prezerať možné investičné zámery, ako aj voľné zdroje na investovanie. „Hongkong je pre Slovensko dôležitým obchodným partnerom. Evidujeme viaceré perspektívne oblasti pre vzájomnú spoluprácu a nevyužitý potenciál v oblasti obchodu, investícií, vzdelania, ale aj v oblasti inovácií a nových technológií,“ povedal P.Pellegrini. Zároveň predpokladá, že zvýšený záujem Číny o rast investícií na Slovensku, ako i v strednej Európe a potenciál iniciatívy „One Belt, One Road“ povedie k vytvoreniu užších hospodárskych vzťahov.

V najbližších rokoch sa očakáva výrazné zvýšenie objemov prepravovaných tovarov oboma smermi. V tejto súvislosti podpredseda vlády informoval čínsku stranu o projekte predĺženia širokorozchodnej trate až k Dunaju.